Jak zmniejszyć ilość śmieci w domu?

Każdego dnia w każdym domu produkowane są ogromne ilości odpadów. Co prawda, nawet jeśli są poddawane prawidłowej segregacji i ostatecznie trafiają do recyklingu, nie można mówić o rozwiązaniu problemu. Wywóz odpadów do odpowiedniego miejsca składowania i utylizacji to tylko jeden krok, jaki możemy wykonać w kierunku dbania o środowisko. Dowiedz się jednak, co zrobić, aby produkować te śmieci w mniejszych ilościach.

Jak ograniczyć ilość odpadów w domu?

Istnieje co najmniej 5 sposobów na ograniczenie ilości odpadów w domu.

  • Kupując owoce i warzywa, nie należy pakować tych produktów w oddzielne woreczki. W jednym opakowaniu często można pomieścić kilka różnych warzyw czy owoców, a niektóre z nich bez problemu przetransportować bez dodatkowego opakowania, w ogólnej torbie zakupowej. Zdawać by się mogło, że taki woreczek czy kilka woreczków to nic wielkiego. Na zakupy jednak chodzimy niemal codziennie, więc w ciągu tygodnia, a później miesiąca, niepotrzebnie gromadzimy ogromną ilość tych siatek.

  • Zamiast kupować wodę w butelkach, lepiej zainwestować w dzbanek z dobrej jakości filtrem, który będzie uzdatniał wodę kranową do picia. Inwestycja ta szybko się zwróci i pozwoli jeszcze na spore oszczędności.

  • Rezygnując z przetworzonej żywności, szczelnie zapakowanej w plastik, można ograniczyć ilość produkowanych w domu odpadów.

  • Zamiast kupować jednorazówki przy każdorazowym wyjściu do sklepu, lepiej zabrać ze sobą pojemną torbę wielokrotnego użytku.

  • Niektóre odpady można ponownie wykorzystać. Przykładem jest słoik, który może przydać się przy robieniu przetworów na zimę lub w ciągu roku do przechowywania żywności.

Jeśli mimo to w domu będą zalegać duże ilości odpadów, a tym bardziej, jeżeli nie będą nadawały się do umieszczenia w przydomowych pojemnikach, warto skorzystać z pomocy specjalnej firmy i zamówić kontener na śmieci. To legalny sposób pozbywania się dużych ilości odpadów.

Co jeszcze warto wiedzieć o ograniczaniu ilości śmieci?

Warto zwrócić uwagę na sklepy bezodpadowe. To takie, w których można kupić różne produkty bez opakowań. Wystarczy zabrać ze sobą z domu szklany słoik, butelkę czy inne opakowanie, do którego sprzedawca zapakuje oczekiwaną ilość wybranego towaru. W ten sposób sprzedaje się sery, wędliny, kasze, makarony, a nawet olej. We własnym opakowaniu można umieścić także przyprawy.

Kupując żel pod prysznic albo inny kosmetyk, warto rozejrzeć się za produktem w większym opakowaniu. Nie będzie trzeba zbyt często sięgać po nowy produkt, co zmniejszy produkcję odpadów, a z drugiej strony pozwoli też zaoszczędzić. Pamiętajmy, że niektóre produkty w większym opakowaniu są tańsze w porównaniu do mniejszych pojemności.

W każdym domu do czyszczenia różnych powierzchni wykorzystuje się rozmaite płyny i środki chemiczne. Można zastąpić je sokiem z cytryny, sodą oczyszczoną albo octem. To też świetny sposób na eliminację domowych odpadów, a przynajmniej zmniejszenie ich ilości.

 

Nie zapominajmy jednak, że odpady komunalne to jedno. Są jeszcze śmieci, które powstają w czasie drobnych napraw, remontów, porządków. Wśród tych odpadów znajdują się również te, których nie można wyrzucić do zwykłego kosza. Niekiedy ich ilość jest na tyle duża, że nawet przy prawidłowej segregacji, wszystkie te śmieci nie mieszczą się w poszczególnych pojemnikach. Wtedy warto zamówić kontener na odpady. Firma dostarczy pojemnik, a po zapełnieniu go odbierze i przetransportuje do punktu recyklingu. Nie ma wygodniejszego i zarazem legalnego sposobu na pozbycie się śmieci zalegających w domu.