Co to jest PSZOK?
Brak prawidłowej segregacji śmieci oraz wyrzucanie ich na wysypiska to główne przyczyny zmiany klimatu, zanieczyszczania powietrza oraz niszczenia ekosystemów. Taki stan rzeczy nierzadko prowadzi do wymierania przynajmniej niektórych gatunków roślin i zwierząt. Odpady powinny więc być zbierane selektywnie, dzięki czemu będzie można uniknąć powiększania istniejących i budowania nowych składowisk. Nie zapominajmy, że na dużych wysypiskach dochodzi do emisji metanu, przyczyniającego się do globalnego ocieplenia. Co dobrego do procesu gospodarowania odpadami może wnieść PSZOK?
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
PSZOK to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a nie wysypisko czy składowisko śmieci, z czym wiele osób go myli. Miejsce stworzone z myślą o mieszkańcach gminy, do którego mogą oni dostarczać odpady komunalne, a przede wszystkim te odpady, których nie można wrzucać do przydomowych pojemników. Posegregowane śmieci muszą być dostarczane samodzielnie, własnym transportem. Tworzenie PSZOK jest obowiązkiem każdej gminy, na co wskazuje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Informacje o tym, gdzie znajdują się poszczególne punkty, można znaleźć na stronach urzędu miasta lub gminy.
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmują odpady komunalne, od osób prywatnych. Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą i produkuje odpady w wyniku tej działalności, nie może dostarczyć ich do PSZOK. Ta sama zasada dotyczy działalności rolniczej.
Zasady funkcjonowania PSZOK
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działają na określonych zasadach. Do tych zasad muszą dostosować się również mieszkańcy, korzystający z możliwości oddania odpadów do tego punktu. Należy przede wszystkim podkreślić, że do PSZOKu przyjmowane są odpady pochodzące od mieszkańców, którzy mieszkają na terenie objętym systemem zbiórki, w ramach którego funkcjonuje konkretny punkt. Dlatego osoba dostarczająca odpady, będzie mogła je pozostawić po okazaniu dowodu potwierdzającego adres zamieszkania. Pracownicy pracujący w PSZOKu nie rozładowują dostarczonych odpadów. To zadanie dla osoby, która je przywiozła. Pracownik natomiast wskaże właściwe miejsce rozładunku lub kontener, do którego będzie trzeba przerzucić określone śmieci, dbając przy tym o właściwą segregację. Przed rozładunkiem pracownik sprawdzi, jakie odpady dostarczono i czy przypadkiem wśród nich nie ma tych niedozwolonych. Konieczne jest potwierdzenie ich zgodności z wykazem przyjmowanych odpadów. Osoby korzystające z możliwości oddawania odpadów do PSZOKu, muszą przestrzegać regulaminu, a także poleceń pracowników tego punktu.
Jakie odpady można oddać do PSZOK?
Każdy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działa zgodnie ze swoim własnym regulaminem. W związku z tym zakres przyjmowanych odpadów może się nieco różnić. Chcąc wywieźć do PSZOK konkretne śmieci, warto wcześniej zorientować się, czy taka możliwość istnieje. Do punktu przeważnie przekazuje się odpady problemowe i niebezpieczne, a także te, których nie można umieścić w przydomowych koszach służących do segregacji śmieci komunalnych.
Punkty te przyjmują następujące odpady: farby i opakowania po nich, chemikalia, opakowania po środkach ochrony roślin i olejach spożywczych, stare opony, odpady po drobnych remontach, rozpuszczalniki i środki ochrony roślin, tusze, tonery, odpady zielone, termometry rtęciowe, przeterminowane leki, sprzęt AGD, akumulatory i baterie oraz odpady wielkogabarytowe. Ponadto do PSZOK można dostarczać: segregowany papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, odpady opakowań wielomateriałowych.
Kiedy PSZOK może odmówić przyjęcia odpadów?
Są sytuacje, w których PSZOK może odmówić przyjęcia odpadów. Ma to miejsce, kiedy istnieje podejrzenie, że odpady nie pochodzą z gospodarstwa domowego albo dostarczone odpady nie są zawarte w regulaminie punktu. Punkt nie przyjmuje też odpadów nieprawidłowo zabezpieczonych i tych, których nie można w żaden sposób sklasyfikować. PSZOK cofnie cały załadunek, jeżeli przyjęcie dostarczonych odpadów, będzie sprzeczne z przepisami. W punkcie tym nie można pozostawić odpadów zmieszanych, ani też zanieczyszczonych. Przywiezione śmieci muszą być posegregowane, a jeśli tego wymagają zasady, również umieszczone w specjalnych pojemnikach. Źle przygotowane nie nadają się do zbiórki selektywnej.
Czy za wywóz śmieci do PSZOK trzeba płacić?
Wiele osób dopytuje, ile kosztuje wywóz odpadów do PSZOK. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie pobierają opłat za dostarczane do nich odpady. Mieszkańcy mogą je przekazywać w ramach regularnie uiszczanej opłaty za zagospodarowanie odpadami. Należy jednak pamiętać, że nie przyjmują śmieci innych niż komunalne, odpadów budowlanych i pochodzących z działalności gospodarczej. Może zdarzyć się, że PSZOK za opłatą przyjmie inne odpady, ale w ograniczonych ilościach. Wszystko zależy od punktu, gdyż jak już była mowa powyżej, każdy działa na własnych zasadach. Są na przykład punkty, które nie przyjmują azbestu. Przed dostarczeniem konkretnych odpadów, najlepiej zorientować się, czy jest taka możliwość i czy przypadkiem nie ma ograniczeń ilościowych.
Zalety funkcjonowania PSZOK
Utworzenie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych generuje wyłącznie same korzyści. Należy wymienić przede wszystkim takie jak:
Stworzenie dla mieszkańców możliwości darmowego pozbywania się nietypowych i zarazem problematycznych odpadów.
Wpływ na czystość terenów gminnych i tym samym wzrost ochrony jakości środowiska.
Zwiększenie odzysku odpadów komunalnych.
Zmniejszenie ilości dzikich wysypisk, a także spalania odpadów w gospodarstwach domowych.
PSZOK-i odgrywają ważną rolę w procesie gospodarowania odpadami i tym samym dbania o środowisko. By jednak dobrze spełniały swoje funkcje, mieszkańcy muszą wiedzieć, na czym polega ich działalność, gdzie się znajdują i w jakich godzinach są otwarte. Ważne jest więc, by jak najwięcej na ten temat mówić, udostępniać regulaminy oraz instrukcje obsługi tych punktów. Pomocne mogłoby być również udostępnianie wykazów przyjmowanych odpadów. Ponadto warto edukować dorosłych, a tym bardziej dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami.