Czego nie można wrzucać do kontenera na gruz i jakie są za to groźne konsekwencje?

Firmy zajmujące się wywozem odpadów oraz ich transportem do punktów, w których są poddawane recyklingowi i utylizacji, dostarczają specjalne pojemniki przeznaczone do ich składowania. To między innymi kontenery na gruz. Jakie odpady należy umieszczać w tych pojemnikach, a czego nie wolno do nich wrzucać?

Do czego służy kontener na gruz?

Kontener na gruz, jak sama nazwa na to wskazuje, jest przeznaczony do gromadzenia gruzu. Nie powinno się mylić go z kontenerem na odpady budowlane. W pojemniku tym można umieszczać czysty gruz, czyli odpady betonu, elementy pustaków oraz gruz ceglany z ziemią i kamieniami. Ponadto dopuszcza się obecność gruzu czystego wraz z odpadami ceramiki budowlanej (pokruszone elementy dachówek, płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek).

Zanim jednak ktokolwiek załaduje kontener, powinien ustalić niezbędne szczegóły z firmą, która ten pojemnik udostępniła. Przedstawiciel poinformuje, co można wrzucać do kontenera, a czego należy unikać.

Czego nie wrzucać do kontenera na gruz?

W kontenerze na gruz czysty nie można umieszczać takich odpadów po remoncie i budowie, jak: części armatury i instalacji, odpady opakowaniowe i styropian, materiały izolacyjne i dociepleniowe, a także elementy płyt gipsowo-kartonowych. Kontener na gruz czysty nie jest też miejscem do gromadzenia tapet, wykładzin i dywanów, resztek klejów, farb i zapraw, elementów stolarki okiennej i drzwiowej. Zabrania się również wrzucania do kontenera odpadów metalowych, drewnianych, wykonanych z tworzyw sztucznych, starych mebli i wyposażenia domowego. Chcąc pozbyć się również tych odpadów, najrozsądniej byłoby zamówić kontener na odpady budowlane zmieszane.

Kontenery na gruz na pewno nie są miejscem dla: elektrośmieci, eternitu, azbestu, resztek papy, a także baterii, świetlówek i żarówek. Tych rzeczy nie należy wrzucać do kontenera, nawet jeśli jest to pojemnik na gruz zmieszany.

Konsekwencje wrzucania niewłaściwych odpadów do kontenera na gruz

Nieprawidłowa selekcja odpadów może przyczynić się do poniesienia dodatkowej opłaty za wynajem kontenera na gruz. Istnieje również ryzyko odmowy przyjęcia pojemnika, który został źle zapełniony. Wówczas osoba popełniająca ten błąd zmuszona jest usunąć odpady, które nie powinny znajdować się w danym kontenerze. Firma nie zabierze kontenera do momentu, aż klient nie wykona polecenia. Każdy dzień zwłoki to coraz wyższy koszt usługi. W związku z tym należy się spieszyć, a najlepiej uważnie słuchać zasad użytkowania tych pojemników. Koszty mogą być naprawdę wysokie. Dlatego ważne jest, aby pilnować kontenera, tym bardziej, jeśli znajduje się na chodniku, parkingu i w innym miejscu, gdzie dostęp do niego mają też osoby z zewnątrz.

Jeżeli ktoś chce pozbyć się innych odpadów poza czystym gruzem, powinien zamówić kontener na gruz zmieszany lub kontener na odpady pobudowlane. Do takiego pojemnika, zgodnie z tym co wspomnieliśmy powyżej, można wrzucać dużo więcej odpadów powstających w wyniku prac remontowo-budowlanych. Trzeba jedynie liczyć się z koniecznością poniesienia nieco wyższego kosztu.

W związku z powyższym, w dniu zamawiania kontenera na plac budowy czy remontu, należy ustalić, do czego dokładnie pojemnik ten będzie służył. To pozwoli podjąć właściwą decyzję co do wyboru konkretnego kontenera, tak by móc w całości uporządkować przestrzeń, która tego wymaga. W każdym z tych przypadków warto skonsultować sprawę z doradcą z firmy oferującej kontenery, który na pewno w tej kwestii pomoże.