Czy wywóz gruzu w kontenerach jest bardziej opłacalny niż inne metody utylizacji odpadów?

Firmy budowlane, a także osoby prywatne przeprowadzające remonty i budowy, do porządkowania i wywozu gruzu najczęściej wykorzystują kontenery. Czy to oznacza, że są najbardziej opłacalną metodą utylizacji tych odpadów? Faktycznie usługa nie jest droga, ale to niejedyny powód, dla którego decydują się na tę opcję.

Wywóz gruzu w kontenerze a z pomocą firmy transportowej

Usługę wywozu gruzu oferują firmy transportowe dysponujące pojazdami typu wywrotka. Załadunek z wykorzystaniem ramienia HDS jest doskonałym sposobem w przypadku braku możliwości ręcznego załadunku. Ta opcja może przydać się głównie przy odpadach o dużej masie, a także jeśli osoba, która chce pozbyć się gruzu, nie ma nikogo, kto mógłby pomóc uporządkować te odpady.

Koszt transportu gruzu przy użyciu tego pojazdu jest uzależniony od wielu czynników. Na pewno jednym z nich jest odległość między firmą a lokalizacją klienta. Do tego dochodzi koszt wynagrodzenia dla pracownika, który dojedzie na miejsce, a także załaduje gruz. Jeżeli gruzu będzie bardzo dużo, kierowca będzie musiał kursować nawet kilka razy. To znacznie zwiększa koszty. Koszt przejazdu jest zależny między innymi od ceny paliwa.

Koszt wywozu gruzu z pomocą firmy transportowej jest trudny do oszacowania, ze względu na fakt, iż zależy on od wielu czynników. Jednak kształtuje się na poziomie kilkuset złotych za jeden przejazd.

Wywóz gruzu w kontenerze to druga opcja umożliwiająca utylizację tego odpadu. Firma dostarcza kontener zgodnie z ustaleniami, a następnie odbiera go od klienta, gdy jest już zapełniony. Klient samodzielnie dokonuje załadunku i w swoim tempie. Pracownik, który go dostarczył, nie czeka na załadunek, ale ponownie przyjeżdża w ustalonym terminie. To zmniejsza koszt usługi.

Cena kontenera na gruz jest zależna przede wszystkim od jego wielkości. Pojemniki do przewozu gruzu mają zwykle pojemność od 1,7 m3 do 15 m3. Przykładowo za kontener o pojemności 4-5 m3 trzeba liczyć od 450 zł. W podaną cenę wlicza się podstawienie, wynajem pojemnika na 4-7 dni, odbiór kontenera po zapełnieniu oraz utylizację. Im większy jest kontener, tym wyższa jest cena wypożyczenia tego pojemnika.

Osoba, która ma do utylizacji niewielką ilość gruzu, może wypożyczyć worek Big-Bag na gruz albo jeden z mniejszych kontenerów. Tym sposobem poniesie niższy koszt. Ktoś, kto zdecyduje się na usługę transportu wraz z załadunkiem, będzie musiał zapłacić dużo więcej, niezależnie od tego, czy do wywiezienia jest mała, czy większa ilość gruzu. Poza tym za wyborem kontenera przemawia jeszcze wiele innych argumentów, niezwiązanych z ceną. Szczegóły poniżej.

Kontener na gruz – co jeszcze przemawia za tym wyborem?

W przypadku usługi transportu gruzu pojazdem z HDS gruz musi być przygotowany do załadunku. Załadunkiem zajmuje się pracownik danej firmy transportowej. Jeśli załadunek jest po stronie klienta, ten musi zapełniać samochód w szybkim tempie, pod obecność oczekującego kierowcy. W przypadku kontenerów jest zdecydowanie większa swoboda.

Pozostawiony przez firmę kontener może być zapełniany stopniowo, wraz z upływem poszczególnych prac remontowo-budowlanych, czy rozbiórkowych. Dzięki temu konieczność samodzielnego załadunku nie jest zbyt kłopotliwa. Możliwość zamówienia kilku kontenerów pozwala też na segregację tych odpadów i tym samym oddzielanie gruzu czystego od zanieczyszczonego.

Brak konieczności pośpiechu przy załadunku gruzu, daje możliwość dokładnego uporządkowania terenu budowy. To eliminuje ryzyko pozostawienia kłopotliwych resztek, których nawet w tej ilości nie będzie można wyrzucić do przydomowego pojemnika na odpady komunalne. W razie potrzeby firma może przedłużyć czas użytkowania kontenera. Najważniejsze, aby ją o tym poinformować.

Firmy oferujące typowe kontenery na gruz działają legalnie i współpracują z punktami utylizacji odpadów. W związku z tym zlecając im wywóz gruzu z własnej posesji, klient może być pewny, że odpady te trafią do właściwego miejsca. W przypadku wyboru samej usługi transportu tak naprawdę nie wiadomo, co dokładnie stanie się z przekazanym gruzem. Chcąc przewieźć go do punktu utylizacji, w przypadku samego transportu, trzeba będzie wszelkie formalności załatwiać na własną rękę. To dodatkowy kłopot i zdecydowanie więcej zamieszania.

Wiele przemawia za wyborem kontenera na gruz. Jest to w wielkim skrócie skuteczność, wygoda, bezpieczeństwo i same korzyści dla środowiska. Dlatego, nawet gdyby kontener był dużo droższy od usługi transportu HDS, wywóz gruzu w kontenerze byłby opłacalniejszą opcją, chociażby ze względu na wspomniane powyżej korzyści. Nie zawsze cena jest najważniejsza i nie jest ona ważna tym razem. Należy pamiętać, że gruz to odpad kłopotliwy i szkodliwy dla środowiska. Musi być w odpowiedni sposób zagospodarowany.

A co z transportem gruzu do PSZOK?

Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to najtańsza opcja wywozu gruzu, ponieważ sprowadza się wyłącznie do organizacji własnego transportu. PSZOK przyjmuje gruz za darmo. Trzeba tylko sprawdzić, czy ten, do którego się należy, również. Niektóre punkty mogą nie oferować usługi odbioru gruzu. Dlatego lepiej się upewnić. Jest tu jednak jeden minus. Chodzi o ograniczenia ilościowe. Do PSZOK-u można oddać małe ilości gruzu. Opcja ta więc mało kogo ratuje

Podsumowując, wiele wskazuje na to, że kontener na gruz jest najbardziej opłacalną metodą wywozu gruzu. Usługa jest dostosowana do indywidualnych potrzeb. Klient ma możliwość wyboru kontenera o oczekiwanej pojemności, o pojemności dostosowanej do ilości posiadanego gruzu. W związku z tym może zamówić mały kontener albo nawet worek Big-Bag, aby bez potrzeby nie płacić za dużo większy pojemnik.

Można by się jeszcze postarać, dostarczyć gruz do punktu utylizacji na własną rękę. Z tym że nawet najmniejszą ilość gruzu trudno byłoby załadować do samochodu osobowego. Nie każdy posiada auto dostawcze. Dlatego wynajem kontenerów na gruz jest najlepszym, najrozsądniejszym rozwiązaniem. Pozostaje wiec tylko rozejrzeć się w ofercie kontenerów, by wybrać odpowiedni.