Jak pozbyć się odpadów zielonych?

Własny ogród daje wiele radości, ale wymaga też niewiele mniej pracy. Tylko zadbana działka potrafi tak naprawdę cieszyć i zachęca do jak najczęstszego przebywania w tym miejscu. Podczas prac porządkowych, w czasie nasadzeń, pielęgnacji i innych czynności wykonywanych w ogrodzie, produkuje się niezliczone ilości odpadów zielonych. Można by wypełnić nimi niejeden przydomowy śmietnik, ale czy to jest miejsce do ich składowania? Sprawdź, gdzie umieszczać odpady zielone i jak się ich pozbyć, by nie zapłacić kary.

Co zrobić z odpadami zielonymi?

Zacznijmy od tego, co to odpady zielone, by wiedzieć, o czym dokładnie mowa. Gdyby kierować się tym, co sugeruje nazwa, klasyfikacja odpadów nie byłaby poprawna, ponieważ nie wszystkie odpady, które są zielonego koloru, zaliczają się do tej kategorii. Odpady zielone to: liście, trawy, krzaki, krzewy, drzewka, kwiaty oraz gałęzie. Ponadto zalicza się do nich chwasty, łodygi, nieduże pędy, owoce i warzywa oraz resztki kuchenne w postaci obierek, a także trociny. To wszystko gromadzimy w ogrodach i na działkach podczas porządków zarówno tych wiosennych, jesiennych, jak i w okresie lata.

Kompostownik

Odpady zielone można umieszczać w kompostowniku. Kompostownik powinien mieć każdy, kto posiada własną działkę, ogród, dom jednorodzinny. Występują trzy rodzaje kompostowników:

  • kompostowniki otwarte – są budowane z belek i swoim wyglądem przypominają skrzynię bez dna,

  • kompostowniki zamknięte – przeważnie są tworzone z plastiku, zapewniają optymalne warunki do rozkładu biomasy,

  • kompostowniki rotacyjne – mają postać zamkniętej obrotowej beczki plastikowej albo metalowej, zawieszonej na specjalnej konstrukcji, umożliwiającej obracanie kompostownikiem.

Kompostownik to miejsce, w którym dochodzi do procesu rozkładu substancji organicznych oraz przekształcenia ich w tak zwany kompost – naturalny i wartościowy nawóz wspomagający wzrost roślin. Do kompostownika można na bieżąco dokładać odpady, nie trzeba czekać, aż te pierwsze ulegną przetworzeniu.

Ponowne wykorzystanie

Są odpady, spośród wymienionych powyżej, które można ponownie wykorzystać i nie chodzi tu o przetworzenie ich w kompost i wykorzystanie jako nawóz. Na przykład długie, cienkie gałęzie można zużyć do wykonania podpórek dla roślin ozdobnych i jadalnych. Z kolei grubsze drewno spalić w kominku albo w wędzarni czy przy okazji organizacji ogniska. Wcale nie trzeba pozbywać się wszystkich gałęzi, a tym bardziej tych grubych, które jak widać, mają bardzo szerokie zastosowanie. Kora drzew przykładowo świetnie prezentuje się pod iglakami. Wystarczy tylko dobrze to wszystko przemyśleć, aby w odpowiedni sposób i w miarę możliwości przynajmniej część odpadów ponownie wykorzystać na działce i w ogrodzie. To pozwoli też zmniejszyć ilość powstałych odpadów i umożliwi łatwiejsze zgromadzenie reszty w kompostowniku.

Całkowite pozbycie się odpadów

Czasem odpady zielone nie są potrzebne lub po prostu do niczego się nie nadają. Ze względu na ich ogromną ilość, nie mają szansy zmieścić się w kompostowniku. W takim razie jak pozbyć się odpadów zielonych? Gdzie je wyrzucić? Należy pamiętać, by czynić to w sposób zgodny z prawem i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Poniżej opisujemy legalne sposoby pozbywania się odpadów zielonych.

Gdzie wyrzucić odpady zielone?

Odpady zielone są nazywane odpadami komunalnymi, w związku z czym można dostarczać je do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Tym bardziej, jeśli wspomnianymi odpadami są pozostałości z przycinania drzew i krzewów czy też innych działań związanych z materią organiczną. Należy tylko pamiętać, że do PSZOK trzeba dostarczyć je osobiście, własnym transportem, a wcześniej sprawdzić, co dokładnie i w jakich ilościach jest w danym punkcie przyjmowane.

Drugim popularnym sposobem pozbywania się niechcianych odpadów, jest kontener na odpady zielone. Oferuje go niejedna firma zajmująca się transportem odpadów. A znaleźć ją można praktycznie we wszystkich większych miastach. Korzystanie z tej usługi jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wystarczy wykonać jeden telefon do wybranego punktu i poprosić o dostarczenie pojemnika odpowiedniej wielkości. Przedstawiciel firmy chętnie doradza klientom i pomaga im w wyborze optymalnej wielkości kontenera. To generuje całkiem spore oszczędności. Kontener na odpady zielone sprawdza się przy większych lub średnich pracach w ogrodzie, podczas których gromadzi się nie więcej niż 2-3 m3 tych odpadów.

Poza kontenerami są jeszcze worki Big-Bag. Te świetnie nadają się do gromadzenia odpadów zielonych podczas mniejszych prac w ogrodzie i na działce. Standardowo mieszczą około 1-3 m3 odpadów.

Jak pozbyć się odpadów zielonych – najczęściej polecana metoda

Najczęściej wybieraną i polecaną metodą pozbywania się odpadów zielonych, jest ich wywóz w kontenerze. Kontener na odpady zielone to wyłącznie same korzyści, szczególnie w sytuacji, kiedy tych odpadów jest naprawdę dużo i nie sposób pomieścić wszystkich w kompostowniku. Oto największe zalety korzystania z usługi wynajem kontenerów na odpady zielone:

  • możliwość pozbycia się każdej ilości odpadów zielonych,

  • pewność, że przekazane odpady trafią w odpowiednie miejsce,

  • brak konieczności samodzielnego transportu,

  • brak kosztów związanych z wynajęciem transportu odpadów np. do PSZOK,

  • możliwość swobodnego porządkowania terenu i zapełniania kontenera w swoim tempie.

Kontener na odpady tego rodzaju nie jest drogi. To jedna z najtańszych opcji, jakie w ogóle są do wyboru w zakresie legalnych metod pozbywania się odpadów zielonych. Cena ostateczna usługi jest zależna od wielu czynników. Wpływ na nią mają: pojemność pojemnika, ilość pojemników, adres zamieszkania zamawiającego oraz czas, na jaki chce on wynająć kontener.

Co grozi za nielegalne wyrzucanie odpadów zielonych?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można wyrzucać odpady zielone do lasu, rowu czy na pole, skoro są to odpady, które szybko ulegają rozkładowi. Nie zawierają też żadnych szkodliwych substancji. Jest to zdecydowanie zabronione. Za nielegalny wywóz odpadów zielonych i składowanie ich w miejscu do tego niedozwolonym, osoba, która to uczyniła, może ponieść karę. Zgodnie z art. 162 kodeksu wykroczeń, mandat karny wynosi do 500 zł.

Podsumowując, te same zasady gospodarowania odpadami zielonymi obowiązują właścicieli domów jednorodzinnych z przydomową działką, jak też ogródków działkowych typu ROD. We wszystkich tych lokalizacjach odpady zielone muszą mieć swoje miejsce. Powinny trafiać do kompostownika, a na większą ilość odpadów zawsze można zamówić kontener. Należy o tym pamiętać, by nie narazić się na mandat.