Co zalicza się do odpadów budowlanych?
Na terenie budowy produkuje się duże ilości różnego rodzaju odpadów. Stąd budowlańcy i właściciele firm budowlanych, mają szereg związanych z tym wątpliwości. Szczególnie ci początkujący, którzy w branży działają od niedawna. Ich główny problem to – odpady budowlane gdzie wyrzucać. Bo wiadomo, że teren budowy należy uprzątnąć, a tego typu odpadów nie można umieszczać w kontenerach na odpady komunalne. By jednak przejść do konkretów, trzeba mieć świadomość, co to są odpady budowlane, co się do nich zalicza.
Co to są odpady budowlane?
Odpady budowlane to odpady, które powstają podczas robót budowlanych. Chodzi tu więc o odpady, jakie wytwarzane są w czasie budowy, przebudowy, montażu, generalnego remontu, a nawet rozbiórki budynku. Odpady budowlane dzieli się na dwie grupy:
odpady powstające w czasie robót budowlanych przez podmioty gospodarcze,
odpady powstające w gospodarstwach domowych, zagospodarowywane w ramach systemów gminnych.
Listę odpadów zaliczanych do odpadów budowlanych prezentujemy poniżej.
Co należy do odpadów budowlanych?
Z Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 roku wynika, że odpady budowlane dzieli się na trzy grupy. I są to:
Gruz czysty – zalicza się tu odpady z betonu, gruz betonowy pochodzący z rozbiórek i remontów, gruz ceglany, glebę, ziemię oraz znajdujące się w niej kamienie.
Gruz zmieszany – odpady z betonu, gruz ceglany, a także odpady materiałów ceramicznych i wyposażenie.
Gruz zanieczyszczony – wszelkiego rodzaju zmieszane odpady pochodzące z budowy, remontu czy demontażu.
Ponadto do odpadów budowlanych zalicza się inne pozostałości po pracach budowlanych, remontowych i rozbiórkowych. Wymienić tu trzeba: tapety, okleiny, pojemniki po farbie, panele, drzwi i futryny także w częściach, szyby oraz inne szkło, folię budowlaną i inne tworzywa sztuczne, papę odpadową, miedź, brąz oraz mosiądz. Do pozostałych odpadów budowlanych wlicza się również aluminium, ołów, cynk, żelazo i stal. Odpadem budowlanym są elementy wykonane z cyny, mieszaniny metali, a nawet materiały izolacyjne, jak na przykład wełna mineralna oraz styropian.
Kto odpowiada za śmieci na budowie?
Budową, remontem czy rozbiórką przeważnie zajmują się specjalne ekipy. Zdarza się, że te nieprofesjonalne oczekują od właściciela uporządkowania terenu budowy i pozbycia się wszelkich odpadów. Z kolei właściciele uważają, że jest to obowiązek firmy budowlanej. Lekceważenie tej ważnej sprawy może prowadzić do surowych konsekwencji, dlatego warto w końcu ustalić, kto i kiedy odpowiada za śmieci na budowie.
Należy pamiętać, że firma, która świadczy usługę w zakresie remontu, budowy czy rozbiórki, a nawet czyszczenia zbiorników, urządzeń, sprzątania i konserwacji, jest wytwórcą odpadów, które powstają na skutek wykonywania tych usług. Jest inaczej, tylko wtedy gdy wskazuje na to treść umowy. Jeśli więc umowa nie wykazuje inaczej, to podmiot świadczący usługę ma obowiązek uporządkowania terenu budowy i tym samym odpowiedniego zagospodarowania powstałych odpadów. Podmiot ten ma zarazem obowiązek rejestracji oraz prowadzenia ewidencji w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami.
Osoby planujące remont, budowę oraz inne tego typu prace, powinny zainteresować się, czy firma, którą wybrały, jest w bazie wspomnianych danych i w jaki sposób zagospodaruje odpady budowlane, które powstaną podczas prac. Nierzadko zdarza się, że ekipa działa nielegalnie, nie prowadzi działalności, a co za tym idzie, odpadów budowlanych pozbywa się w równie nielegalny sposób, na przykład wyrzucając je do rowów i lasów.
W jaki sposób pozbywa się odpadów budowlanych, warto sprawdzić przed ostatecznym wyborem ekipy. Lepiej zrezygnować z usług tej, która w żaden sposób nie może udowodnić, że zrobi to legalnie i w zgodzie naturą. W przeciwnym razie skończy się to tak, że zleceniodawca będzie musiał pozbyć się odpadów na własną rękę albo będzie współuczestniczył w nielegalnym wyrzucaniu tych śmieci.
Jak pozbyć się odpadów budowlanych?
Wiele osób wszelkiego typu remonty, budowy i rozbiórki przeprowadza samodzielnie. Wówczas to w ich interesie jest legalne pozbycie się wszelkich odpadów powstających w tym procesie. Muszą także pamiętać o konieczności segregacji, dzięki której można część tych odpadów utylizować i ponownie wykorzystać. Warto też mieć na uwadze, że im lepiej odpady są posegregowane, tym niższy jest koszt ich wywozu.
Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na pozbycie się odpadów budowlanych, jest zamówienie kontenerów lub worków Big-Bag. Wcześniej warto jednak zastanowić się i dobrze przemyśleć, gdzie je postawić. Dobrze byłoby zadbać o porządek i przestrzeń w ich otoczeniu, tak by móc sprawnie wrzucać poszczególne odpady, dbając przy tym o prawidłową segregację. Firmy oferujące kontenery na odpady oraz ich wywóz, udostępniają klientom kontenery oraz worki o różnej pojemności.
Gruz czysty powinno się umieścić w jednym kontenerze. Do tego pojemnika można wrzucić połamane, pokruszone i rozdrobnione cegły, pustaki, bloczki betonu komórkowego, tynki oraz wylewki betonowe. W tym kontenerze mogą znajdować się również cegły zespolone zaprawą, bez innych materiałów. W gruzie tym nie może być fragmentów rur kanalizacyjnych czy przewodów elektrycznych. Warto też posegregować gruz czysty na gruz ceglany oraz gruz betonowy. Czyli raz jeszcze w wielkim skrócie, do gruzu czystego zalicza się: cegły oraz inne elementy murowe, elementy betonowe, pokruszone tynki i wylewki.
Do innego kontenera czy worka powinno się wrzucać gruz zmieszany. Chodzi tu o gruz budowlany z domieszką innych odpadów budowlanych i poremontowych. W kontenerze na gruz zmieszany mogą znajdować się: gruz betonowy z ceglanym, ceramika w niedużej ilości, dachówki, odpady tynku oraz elementy murowe, czyli bloczki i pustaki. W bardzo niewielkiej ilości w gruzie zmieszanym mogą pojawić się dodatkowo: profile metalowe, tworzywa sztuczne, złom, butelki PET, niezbyt zabrudzone folie budowlane, opakowania po chemii budowlanej.
Ponadto warto zamówić dodatkowy kontener na odpady pobudowlane i poremontowe. Takie jak: styropian brudny, płyty kartonowo-gipsowe, worki po materiałach budowlanych, płytki ceramiczne, szkło płaskie, narzędzia budowlane, wiadra po klejach, tynkach i farbach, butelki PET, drewno, siatka montażowa z klejem i tynkiem, folia malarska oraz profile metalowe.
Korzystając z usług firmy zajmującej się gospodarką odpadami, można sprawnie, wygodnie i legalnie pozbyć się odpadów budowlanych w każdych ilościach. Usługa ta daje pewność, że zostaną one przetransportowane do odpowiedniego dla nich miejsca, a część z nich wykorzystana ponownie. Firma zajmująca się wywozem odpadów budowlanych jest w stanie dostarczyć każdą ilość kontenerów różnej wielkości oraz worki Big-Bag. Nawet gdyby miało to wiązać się z odbieraniem zapełnionych pojemników i ponownym podstawianiem już opróżnionych.
Prawidłowa utylizacja odpadów budowlanych – korzyści
Ilość odpadów budowlanych, jakie produkuje się w naszym kraju, z roku na rok wzrasta. Spowodowane jest to między innymi rosnącą liczną nowych domów. Wysokie ceny gruntów zachęcają do rozbiórki i wyburzania starych budynków, a następnie do budowy na ich miejscu nowych. Z kolei tak duże ilości odpadów wpływają na wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami ich przetwarzania i ponownego zastosowania.
Należy pamiętać, że odpady budowlane nierzadko zawierają resztki kleju, farby albo innej chemii budowlanej. Dlatego nie nadają się do recyklingu. Stąd odpady trafiają do zakładów przerobu lub punktów zagospodarowania odpadów budowlanych.
Prawidłowa utylizacja odpadów budowlanych generuje wyłącznie same korzyści. Postępując w ten sposób, nie zagraża się środowisku naturalnemu, a także życiu oraz zdrowiu innych osób. To chroni zarazem przed mandatem związanym z nieprawidłowym wyrzucaniem tych śmieci.
Odpady budowlane to jedne z najbardziej kłopotliwych odpadów, ponieważ nie można wyrzucić ich do pojemników na odpady komunalne. Ponadto jak wszystkie inne, wymagają segregacji. By nie popełniać błędów i nie ponieść z tego tytułu kary, najlepiej zamówić odpowiedni kontener, który zostanie dostarczony i odebrany przez specjalną firmę.