Co zalicza się do odpadów zielonych?

W okresie wiosny, lata i jesieni dbamy o porządek wokół przydomowej posesji, w ogrodzie, sadzie i wszędzie tam, gdzie mamy dostęp, choć do kawałka własnej zieleni. Podczas tych prac produkujemy duże ilości wszelkiego rodzaju odpadów, w tym odpadów zielonych. Kłopot tkwi w tym, że niektórzy nie mają pojęcia, co z nimi zrobić. Najważniejsze jest wówczas, by wiedzieć, jak śmieci te klasyfikować i co tak naprawdę zalicza się do odpadów zielonych.

Odpady zielone – definicja

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, odpady zielone to odpady komunalne będące częściami roślin. Chodzi tu o odpady, które pochodzą z pielęgnacji terenów zielonych, parków i cmentarzy, ogrodów oraz targowisk. Wyklucza się natomiast odpady powstające w wyniku czyszczenia ulic i placów.

Co jest odpadem zielonym?

Lista odpadów zielonych jest bardzo długa. Obejmuje przede wszystkim liście, których najwięcej jest na jesieni, gdy intensywnie opadają z drzew, zarówno rosnących na działce, jak i poza nią. Zaś w okresie wiosny i lata, najwięcej produkuje się trawy pochodzącej z koszenia. Niezależnie od tego, czy posługujemy się kosiarką z koszem, czy bez kosza i tak musimy zebrać ścięte resztki, nawet jeżeli są rozdrobione. Mogą one zakłócić prawidłowy wzrost trawy i tym samym zepsuć efekt wieloletniej pracy nad przydomowym trawnikiem. Podczas prac porządkowych wiosną i jesienią, a nierzadko również latem, gromadzimy spore ilości krzaków i gałęzi, a nawet całych drzewek. To w wyniku przycinania krzewów, żywopłotów i drzew. Wycinania starych roślin i szykowania miejsca pod nowe. W zadbanych ogrodach produkuje się je w mniejszych lub większych ilościach, ale regularnie. Zarówno w ogrodzie, na działce, jak i na przydomowej posesji, czyli tam, gdzie mamy kawałek własnej zieleni, powstają też odpady w postaci kwiatów. Zdrowe, pięknie rosnące kwiaty pozostawiamy, ale wyrzucamy te, które już przekwitły, uschły, zgniły, a nierzadko również te, których już nie potrzebujemy, czy nie chcemy. Dobry moment na porządki w roślinach doniczkowych i tych rosnących w gruncie, to tak naprawdę każda pora roku, może tylko z wyłączeniem zimy.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o odpady, które można zaliczyć do tych zwanych zielonymi. Listę kolejnych odpadów, które kwalifikujemy do tej kategorii, znajdziesz w oddzielnym akapicie.

Jakie to są odpady zielone?

Na odpady zielone składają się również łodygi, drobne pędy oraz chwasty, czyli odpady, które powstają na przykład w wyniku pielenia. Są to części roślin jadalnych i niejadalnych, wyrywanych celem pozbycia się ich z rabatek, doniczek, skalniaków itd. Wymienić tu trzeba także trociny, które mogą powstać na skutek wycinki drzew, przycinania większych gałęzi, czy też cięcia drewna na opał. W gospodarstwach domowych i w ogrodach również powstają takie odpady jak owoce i warzywa, a nawet resztki kuchenne, czyli na przykład obierki. Na działkach przeważnie gromadzi się duże ilości jabłek tak zwanych spadów, które niekoniecznie nadają się do jedzenia. Trzeba je natomiast zebrać, gdyż zalegając na trawniku, będą gniły, skupiały uwagę os i innych owadów, a przede wszystkim psuły estetykę otoczenia drzew i całego sadu.

Kompostownik na odpady zielone

Każdy, kto posiada własny ogródek działkowy, a także dom jednorodzinny, zobowiązany jest do inwestycji w kompostownik. O czym mowa? Kompostownik to określenie miejsca albo pojemnika, do którego należy wkładać odpady zielone. To w nim zachodzą procesy rozkładu substancji organicznych oraz przekształcania w kompost. Kompost można ponownie wykorzystać, gdyż służy on jako naturalny i niezwykle cenny nawóz organiczny. Stanowi on doskonały przyspieszacz wzrostu roślin, a do tego skutecznie użyźnia glebę. Na pewno więc przyda się w każdym ogrodzie, na każdej działce.

Do kompostownika można wrzucać resztki warzyw i owoców, obierki, chwasty, przekwitłe, uschłe rośliny, ścięte gałęzie krzewów, skoszona trawa, liście i trociny, a więc wszystkie wspomniane powyżej odpady zielone, a także dodatkowo wiele innych. Kompostownik to idealne miejsce dla takich odpadów jak: skorupki jaj, fusy kawy i herbaty, popiół z kominka drzewnego, muł wydobyty z oczka wodnego, siarą ziemię z doniczek, obornik i ściółkę z kurnika.

By przyspieszyć proces przemiany odpadów w kompost, należy je przed wrzuceniem rozdrobnić. Tym sposobem odpady też zajmą mniej miejsca w kompostowniku, a co za tym idzie, więcej ich tam się zmieści.

Jak pozbyć się odpadów zielonych?

Czasem odpadów zielonych jest więcej, niż możemy sobie wyobrażać, bo przecież pochodzą one nie tylko z małych ogródków działkowych i przydomowych posesji, ale również z wielkich działek i terenów zielonych – również prywatnych. Wówczas celem pozbycia się na przykład większej ilości gałęzi pochodzących z przycinek albo innych odpadów zielonych, warto zamówić kontener, korzystając z usług specjalnych firm. Kontener na odpady zielone może mieć różną pojemność. Zamawiając pojemnik, warto poinformować doradcę, o tym, jakie odpady są do wywiezienia oraz w jakiej ilości. Pomoże on wybrać optymalną pojemność kontenera i dostarczy go pod wskazany adres w ustalonym terminie.

Temat pozbywania się odpadów zielonych jest znacznie obszerniejszy i można by tu pisać dłużej. Jednak tak jak była mowa we wstępie, najważniejsze jest to, aby wiedzieć, co zalicza się do odpadów zielonych i mieć świadomość tego, że nie należy wyrzucać ich do przydomowych koszy, w których na co dzień gromadzimy butelki plastikowe, papier, puszki po konserwach i inne tego typu śmieci komunalne. Warto też podkreślić, że niewłaściwe gospodarowanie odpadami, czyli pozostawianie ich w niewłaściwym miejscu, grozi surową karą pieniężną.