Czego nie wiesz o wywozie gruzu i jakie są najważniejsze rzeczy, o których powinieneś wiedzieć?

Gruz gromadzony na terenie budowy albo składowany na prywatnej posesji ma negatywny wpływ na środowisko. W związku z tym, zgodnie z przepisami, trzeba usuwać go na bieżąco. Zatem ktoś, kto jakiś czas temu zrobił generalny remont mieszkania czy domu i jeszcze nie pozbył się tych odpadów, niech nie zdziwi się, jak będzie zmuszony zapłacić karę w wysokości kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych.

Na czym polega wywóz gruzu?

Wywóz gruzu z miejsca budowy, remontu, czy rozbiórki jest obowiązkiem właściciela. Jak przebiega ten proces? Wywóz gruzu to przede wszystkim transport odpadów z miejsca, w których zostały wytworzone, do specjalnego punktu składowania i utylizacji. Takich punktów jest w Polsce wiele. Zwykle transportuje się gruz do jednego z najbliższych. Wbrew pozorom wywóz odpadów budowlanych, w tym gruzu, musi odbywać się z użyciem odpowiedniego sprzętu transportowego. Chodzi tu o samochody ciężarowe, kontenery na gruz lub inne pojemniki. Proces ten musi przebiegać w sposób skuteczny, ale też bezpieczny dla samego przewoźnika oraz innych uczestników ruchu. Mówimy tu o transporcie ciężkiego załadunku, który spadając nawet z niedużej wysokości, mógłby przyczynić się do wielu zniszczeń. Profesjonalny wywóz gruzu ma ogromne znaczenie nie tylko dla utrzymania porządku w miejscu budowy, ale również ochronę środowiska oraz zdrowia ludzi. Gruz, szczególnie zanieczyszczony, może zawierać szkodliwe substancje. Dlatego, choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy, transport gruzu powinien przebiegać w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami prawa.

Czym charakteryzuje się legalny wywóz gruzu?

Wiele osób nie przywiązuje uwagi do tego, co stanie się z gruzem odebranym przez firmę transportową. Niektórzy na przykład korzystają z usług osób oferujących transport HDS. Nawet nie wnikają w szczegóły, czy ta osoba prowadzi działalność, transportuje odpady do punktu utylizacji itd. Cieszą się jedynie z tego, że pozbyli się problemu, czyli zalegającego na podwórku kłopotliwego odpadu. Tymczasem nie zdają sobie sprawy z tego, że osoba ta może pozostawić gruz w lesie, na polu, w miejscu nielegalnego składowania odpadów. Legalny wywóz gruzu charakteryzuje się tym, że odebrane od „producenta” odpady są transportowane do punktu, w którym są legalnie składowane i utylizowane. Wcześniej poddaje się je segregacji, celem oddzielenia czystego gruzu od wszelkich zanieczyszczeń i elementów typu drewno, stal itd. Przykładowo czysty gruz rozdrabnia się na mniejsze części w specjalnej kruszarce, dzięki temu nadaje się on do dalszego wykorzystania w zakresie prac budowlanych. Recykling odgrywa dziś bardzo ważną rolę i korzystnie wpływa na środowisko. Ma to tak naprawdę znaczenie dla każdego z nas, niezależnie od tego, czy to my wytwarzamy ten gruz, czy ktoś inny. Zalegający na ziemi gruz może powodować przenikanie szkodliwych substancji do gleby i tym samym zatruwanie wody. Jeśli ktoś nielegalnie składuje gruz, zatruwa także sąsiadów.

Wywóz gruzu tylko przy pomocy firmy z uprawnieniami

Nawiązując do powyższych akapitów, bardzo ważne jest, aby wywozem gruzu zajęła się legalnie działająca firma ze stosownymi uprawnieniami. Jeszcze lepiej wybrać tę z wieloletnim doświadczeniem i cieszącą się pozytywnymi opiniami innych klientów. To zwiększy jej wiarygodność, a usługobiorcy da poczucie bezpieczeństwa. Osoba, która chce pozbyć się gruzu, musi wiedzieć, że ma prawo żądać otrzymania pokwitowania świadczącego o legalnym wywozie i utylizacji odpadów. Profesjonalna firma wie o tym obowiązku i z reguły bez prośby klienta przekazuje ten dokument. Dlatego korzystając z usług fachowców, nie ma się czego obawiać. Cały proces wywozu gruzu zostanie udokumentowany w odpowiedni sposób.

Transport HDS a wywóz gruzu w kontenerach

Nie wszyscy przywiązują uwagę do metody wywozu gruzu. A warto rozważyć kilka opcji, porównać je ze sobą i wybrać chociażby tę najatrakcyjniejszą cenowo. Porównajmy transport HDS z usługą wywozu gruzu w kontenerze.

Osoba, która posiada gruz, jeśli tylko ma odpowiedni pojazd, umożliwiający bezpieczny transport odpadów do punktu ich składowania i utylizacji, może zająć się wszystkim osobiście. Jeżeli nie ma przystosowanego pojazdu, może zamówić usługę transportu w firmie transportowej. Do tego celu zwykle wykorzystuje się samochody ciężarowe z HDS. Co generuje koszt usługi? Odległość firmy od klienta, ilość gruzu i tym samym kursów, wynagrodzenie dla kierowcy, załadunek ze strony pracowników firmy, aktualne ceny paliw. Koszt takiej usługi może się mieścić w granicach 1000 zł. Choć nierzadko wiąże się ze znacznie wyższą ceną. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt utylizacji, który jest naliczany oddzielnie.

Wywóz gruzu w kontenerze to duża wygoda, ponieważ w tym przypadku firma dostarcza kontener pod wskazany adres i pozostawia go tam na kilka dni. Zamawiający zapełnia go w swoim tempie, a firma odbiera pojemnik w ustalonym dniu. Klient otrzymuje dowód świadczący o odbiorze gruzu przez profesjonalną firmę z uprawnieniami i transporcie do punktu utylizacji. W przypadku mniejszego kontenera, o pojemności od 4-5 m3, koszt nie przekracza nawet 500 zł. Trzeba pamiętać, że w tej cenie znajduje się już koszt utylizacji. Oczywiście w tym przypadku ceny też mogą być różne, zależnie od firmy, a także od momentu, w którym zamawia się usługę. Stały wzrost inflacji, rosnące ceny paliw i wrastające płace – wszystko to może generować wyższe ceny usług transportu gruzu w kontenerach. Jednak nie zapominajmy, że automatycznie rosną też ceny usług firm transportowych.

Decydując się na kontener na gruz, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Mało kto o tym wie, bo nie każdy ma chęć porównywać różne metody wywozu gruzu. A okazuje się jednak, że warto.

Podsumowując, dobrze wybrana metoda transportu gruzu, to nie tylko oszczędność. To również dbałość o środowisko, zgodność z przepisami prawa, skuteczność i wygoda. Zanim ktokolwiek pozbędzie się gruzu, powinien nieco prześledzić informacje dotyczące legalnej utylizacji tych odpadów, by orientować się, na co zwrócić uwagę wybierając firmę, czego od niej oczekiwać itd.