Czysty gruz budowlany – czym jest i do czego można go wykorzystać?

W trakcie, szczególnie dużych remontów i prac rozbiórkowych, produkuje się duże ilości odpadów. Wszystkie trzeba poddać prawidłowej segregacji, a następnie recyklingowi. Wydobyć z nich można przede wszystkim czysty gruz. Czym charakteryzuje się ten odpad i do czego można go wykorzystać?

Co to jest czysty gruz budowlany?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest czysty gruz budowlany. Odpady, które można sklasyfikować do tej kategorii, to przede wszystkim ceramika, tynk, beton, niezabrudzona ziemia oraz piasek. Wydobycie czystego gruzu spośród wszystkich innych odpadów poremontowych, budowlanych i porozbiórkowych jest bardzo ważne, ponieważ można je ponowne wykorzystać, na przykład jako kruszywo budowlane. Mogą więc przydać się na tej samej budowie, na której powstały. Albo posłużyć komuś innemu.

Jak wykorzystać czysty gruz budowlany?

Czysty gruz to świetny materiał budowlany. Można więc wykorzystać go przy tworzeniu fundamentów. Doskonale sprawdza się, jako materiał pod różnego rodzaju wylewki. Nadaje się do utwardzania dróg i drenażu terenu. Zastosować jak widać, jest dużo. Niektórzy nie mając czystego gruzu, rozglądają się za miejscem, w którym mogliby ten materiał zdobyć. Jeśli jednak mimo iż czysty gruz jest wartościowym materiałem, nie ma do czego go wykorzystać, należy się go pozbyć. Ważne jest, aby zrobić to w sposób legalny. Na przykład zamawiając usługę wywóz gruzu w kontenerze.

Zanim to jednak nastąpi, trzeba wiedzieć, co dokładnie jest czystym gruzem, a czego tą nazwą nie można określić.

Co nie jest czystym gruzem budowlanym?

Warto też wspomnieć, co nie jest czystym gruzem. Jeśli więc przykładowo wśród tych odpadów znajdują się dodatkowo: folie, plastiki, drewno, szkło czy złom, mówimy, że są to zmieszane odpady budowlane. W tej sytuacji, celem pozbycia się tych zanieczyszczeń, trzeba najpierw wykonać solidną segregację. Jeżeli wśród odpadów będą znajdować się: płyty kartonowo-gipsowe, silikat, suporeks, szkło, styropian, opakowania po materiałach budowlanych, odpady te będzie trzeba zaklasyfikować do grupy zanieczyszczonego gruzu. Jeżeli więc zamawiamy kontener na gruz, trzeba umieszczać w nim wyłącznie gruz w czystej postaci. Chcąc pozbyć się odpadów budowlanych zmieszanych, należy poinformować o tym firmę, która ten kontener dostarczy.

Co zrobić z niepotrzebnym gruzem budowlanym?

Jak widać powyżej, czysty gruz budowlany można wykorzystać, ale nie każdy ma taką potrzebę. Może też nie mieć czasu na oddzielanie gruzu od pozostałych odpadów poremontowych. W każdym z tych przypadków może skorzystać z usługi, jaką jest wynajem kontenerów. Należy tylko pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Jeżeli do wywiezienia jest czysty gruz, to w dostarczonym kontenerze należy umieszczać czysty gruz. Jeśli w pojemniku tym znajdą się dodatkowo inne odpady budowlane, całość zostanie zaklasyfikowana, jako zmieszane odpady budowlane. Ważne jest więc, aby przy zamawianiu kontenera dokładnie ustalić, do czego będzie przeznaczony.

 

Nasi klienci mają do dyspozycji kontenery o różnej pojemności. Do wywozu gruzu czystego i odpadów zmieszanych nadają się pojemniki o pojemności od 2 do 15m3. Gruz jest ciężki, więc trudno byłoby załadować i przetransportować zapełniony kontener. Zapraszamy do kontaktu, podczas którego ustalimy niezbędne szczegóły. Pomożemy też wybrać optymalną wielkość tego pojemnika.