Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

Odpady budowlane to pozostałości po pracach budowlanych i remontowych, wymagające odpowiedniego składowania i przetwarzania. Za pozbycie się ich w sposób nielegalny, grożą surowe kary na poziomie nawet 5 tys. złotych. I nie ma znaczenia, czy chodzi tu o kilka potłuczonych cegieł, czy większą ilość gruzu. Zatem jak legalnie pozbyć się odpadów budowlanych?

Co to są odpady budowlane?

Zanim przejdziemy do istoty tematu, powinniśmy zacząć od wyjaśnienia, co to są odpady budowlane, bo nie każdy potrafi je prawidłowo klasyfikować. Odpady te dzieli się na trzy podstawowe grupy:

  • Gruz czysty – odpady betonowe, gruz betonowy z rozbiórek i remontów, a także gruz ceglany, gleba, ziemia, piasek, kamienie, niewielkie ilości ceramiki.

  • Gruz zmieszany – zmieszane odpady betonowe, gruz ceglany, odpady materiałów ceramicznych oraz elementów wyposażenia (płytki ceramiczne, kawałki płyt gipsowo-kartonowych).

  • Gruz zanieczyszczony – zmieszane odpady pobudowlane, poremontowe i z demontażu (folie malarskie, kawałki paneli podłogowych, kartony, złom).

Podczas budowy, remontu i demontażu bardzo często powstają także inne odpady, na przykład: tapety, panele, wiadra po farbach i klejach, okleiny, drewniane elementy futryn i drzwi, szyby, papa, miedź, mosiądz, brąz, ołów, cynk, aluminium, cyna, żelazo i stal oraz materiały izolacyjne (wełna mineralna, styropian).

Co zrobić z odpadami budowlanymi?

Odpady budowlane należą do najbardziej problematycznych śmieci, jakie sporadycznie produkujemy w swoich gospodarstwach domowych. Mimo to, że każdy właściciel nieruchomości posiada pojemniki do segregacji śmieci, w żadnym z nich nie można umieszczać odpadów budowlanych. Nie wolno ich wrzucać również do pojemników na odpady komunalne, znajdujące się w altanach śmietnikowych usytuowanych pomiędzy blokami.

Odpadów budowlanych tym bardziej nie wolno porzucać w rowach, lasach i na polach. Zakazane jest również gromadzenie ich na prywatnych posesjach, z uwagi chociażby na to, że szkodliwe substancje ukryte w niektórych śmieciach, mogą przenikać do gleby i w ten sposób skażać wodę.

Należy pamiętać, że nielegalne pozbywanie się odpadów budowlanych, zresztą podobnie jak wszystkich innych śmieci, prowadzi do surowych kar pieniężnych. Gdzie zatem można wyrzucać odpady pobudowlane? Co z nimi robić?

Jak pozbyć się odpadów po budowie?

Odpadów po budowie, remoncie, czy rozbiórce, można pozbyć się na wiele sposobów, zależnie od tego, czym dokładnie odpady te są. Oto najpopularniejsze i przede wszystkim legalne sposoby pozbywania się odpadów budowlanych.

Ponowne wykorzystanie

Niektóre odpady pobudowlane można ponownie wykorzystać. Przykładowo gruz ceglany pochodzący z cegieł, może być używany jako podsypka pod posadzki, tarasy, a także powierzchnie betonowe. Ponadto gruz ten sprawdzi się jako podkład na kortach tenisowych i innych tego rodzaju nawierzchniach sportowych. Gruz świetnie nadaje się do budowy elementów małej architektury ogrodowej. Można wykorzystać go do wyprofilowania skarp i pagórków. Po przetworzeniu, w postaci kruszywa, posłuży do odprowadzania wilgoci gromadzonej w ziemi.

Jeżeli nie potrzebujemy gruzu do własnego użytku, a więc nie planujemy prac remontowo-budowlanych w niedalekiej przyszłości, możemy przekazać tego rodzaju odpady osobie, która będzie ich potrzebować. Z pewnością chętnie je przyjmie, gdyż w przeciwnym razie będzie musiała materiał ten kupić.

Przekazanie do PSZOK

Odpady budowlane i remontowe można samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK działa w każdej gminie. Trzeba tylko sprawdzić, jakie dokładnie odpady przyjmuje, a także, w jakich ilościach. Niektóre punkty wprowadzają ograniczenia, które niestety uniemożliwiają pozbycie się wszystkich posiadanych odpadów po budowie i remoncie.

Metoda ta jest dosyć kłopotliwa, z uwagi na konieczność samodzielnego przetransportowania tych śmieci. Nie każdy dysponuje odpowiednim pojazdem i nie zawsze transport ten jest też opłacalny finansowo. To motywuje wiele osób do szukania innych metod pozbywania się odpadów budowlanych.

Wynajem kontenera na odpady budowlane

Jednym z najczęściej polecanych i popularnych sposobów na pozbycie się wspomnianych odpadów, jest wynajem kontenera na odpady budowlane. Pojemnik ten jest dostarczany przez firmę zajmującą się wywozem odpadów na zlecenie, a następnie po zapełnieniu, odbierany. Odpady te są transportowane do odpowiednich punktów, gdzie są w odpowiedni sposób zagospodarowane. Jeśli to możliwe, przygotowane do ponownego użytku, w razie konieczności, zutylizowane itd. Firmy te działają legalnie, mają uprawnienia, dzięki czemu odpady budowlane trafiają tam, gdzie ich miejsce.

Firma posiada profesjonalny transport i pojemniki różnej pojemności. Kontenery na odpady budowlane i worki typu Big-Bag świetnie nadają się do wywozu tych śmieci. Ponadto umożliwiają segregację. Jeżeli tylko istnieje możliwość, odpady budowlane powinno się rozdzielać na poszczególne pojemniki, tak by móc jeszcze ponownie je wykorzystać.

Firma jest w stanie dostarczyć tyle pojemników, ile tylko potrzeba, aby pozbyć się wszystkich odpadów. Cena usługi nie jest wysoka, a korzystanie z niej generuje wyłącznie same korzyści. To wygoda, bezpieczeństwo i zadowolenie pod każdym względem. Co najważniejsze, nie trzeba zamartwiać się tym, gdzie legalnie wywieźć odpady i jak pozbyć się tak dużej ilości tych śmieci.

Zatem ile kosztuje kontener na odpady budowlane? Trudno jest oszacować konkretną kwotę, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Przede wszystkim od samej firmy i jej indywidualnego cennika. Poza tym na cenę usługi wpływa pojemność kontenera, ilość kontenerów oraz adres klienta i czas potrzebny na załadunek.

Gdzie wyrzucić odpady budowlane niebezpieczne dla środowiska?

Podczas budowy, a tym bardziej remontu, powstają odpady, które wzbudzają większe wątpliwości, niż jakiekolwiek inne odpady budowlane. Wśród nich są między innymi styropian, papa i wełna mineralna.

Gdzie wyrzucać styropian?

Styropian jest jednym z najczęściej produkowanych w czasie budowy odpadów. Zaleca się transport go do PSZOK lub skorzystanie z usług specjalnej firmy, która dostarczy kontener i samodzielnie wywiezie te śmieci do odpowiedniego punktu. Chcąc pozbyć się dużej ilości styropianu, należy poinformować o tym fakcie firmę, która zajmie się wywozem.

Jak pozbyć się papy?

Papa jest odpadem budowlanym, którego nie można wrzucać do śmietników na odpady komunalne, ani też unieszkodliwiać na własną rękę. Papę można dostarczyć do PSZOK. Są jednak firmy, które podobnie jak powyżej, odbierają papę w dostarczonych kontenerach i transportują do miejsca utylizacji. Na czym polega utylizacja papy? Proces ten polega na oddzieleniu zanieczyszczeń od papy, mechanicznym rozwłóknieniu jej i zastosowaniu jej do modyfikowania drogowych betonów asfaltowych, wykorzystywanych przy podbudowie dróg.

Gdzie wyrzucić wełnę mineralną?

Wełna mineralna jest odpadem specjalnym, wymagającym składowania i odbierania w szczególnych warunkach. Jest materiałem szkodliwym dla środowiska. Należy oddać ją do PSZOK albo zamówić kontener w firmie, która zajmie się jej wywozem. Ważne jest, tylko aby przy zamawianiu usługi poinformować firmę, że to właśnie wełna jest do wywiezienia, tak by mogła dostarczyć odpowiedni pojemnik.

Podsumowując, odpadów budowlanych można pozbyć się na wiele sposobów. Jednym z polecanych jest skorzystanie z usługi wywozu śmieci w kontenerze. Firma, która ją oferuje, działa legalnie. Ma do tego odpowiednie uprawnienia. Zajmuje się wywozem odpadów budowlanych, w tym również odpadów niebezpiecznych, powstających podczas budowy, remontów i rozbiórki. Posiada kontenery o różnej pojemności i zatrudnia ludzi, którzy mają wieloletnie doświadczenie w transportowaniu śmieci. Alternatywą dla tego typu usług jest PSZOK, jednak w tym przypadku odpady trzeba przetransportować na własną rękę. Wiąże się to z wysokim kosztem, a ze względu na ograniczenia stosowane przez te punkty, nie zawsze można pozbyć się wszystkich posiadanych odpadów.