Jak pozbyć się odpadów z rodzinnych ogrodów działkowych

Palenie liści, gałęzi oraz innych resztek roślinnych pochodzących z ogródków działkowych jest nie tylko zabronione, ale również karalne. Zabrania tego sam Regulamin ROD na podstawie § 68 pkt 5. Spalanie odpadów prowadzi do wydzielania się toksycznych, rakotwórczych związków szkodliwych zarówno dla działkowców, jak i okolicznych mieszkańców. W jaki sposób pozbywać się odpadów tak obficie produkowanych w okresie wiosny, lata i jesieni?

Kara za palenie odpadów na rodzinnych ogrodach działkowych

Palenie liści, a nawet gałęzi między innymi na terenie ogródków działkowych, może zakończyć się karą w postaci mandatu. Zgodnie z prawem zakazane jest przetwarzanie odpadów poza miejscem do tego przeznaczonym, czyli poza instalacjami, a także urządzeniami, jakie się do tego celu wykorzystuje. W związku z tym nie wolno na przykład przetwarzać żadnych odpadów roślinnych, ale można je kompostować. Mandat za nielegalne palenie gałęzi czy liści opiewa na kwotę blisko 500 zł.

Jak pozbyć się liści, trawy i gałęzi?

Liście, trawa, a nawet gałęzie, o ile zostaną w odpowiedni sposób rozdrobnione, mogą być doskonałym kompostem. Kompostowanie odpadów zielonych to najlepszy i zarazem darmowy sposób na pozyskanie nawozu organicznego, który można wykorzystać przy uprawie roślin. Kompostować można dosłownie wszystkie materiały organiczne ulegające rozkładowi mikrobiologicznemu, a z drugiej strony niezagrażające użytkownikom ogrodu i środowisku. Wymienia się więc następujące odpady:

  • wióry drzewne,

  • darń,

  • skoszona trawa,

  • pędy,

  • liście,

  • igliwie,

  • chwasty,

  • odpady kuchenne.

Zgodnie z Regulaminem ROD, każda działka powinna być wyposażona w kompostownik. Co za tym idzie, obowiązkiem każdego działkowca jest kompostowanie odpadów pochodzenia organicznego.

zalety kompostowania

należy wziąć pod uwagę

uzyskanie cennego nawozu organicznego

w kompostowniku nie można umieścić wszystkich odpadów

zmniejszenie kosztów wywozu odpadów

Pytanie teraz, co zrobić z roślinami z oznakami chorób? Należy mieć na uwadze, że nie zaleca się kompostowania tych roślin, które są zakażone chorobami. Na przykład chore liście wystarczy głęboko zakopać w ziemi. Jeśli oczywiście w ogrodzie jest na to miejsce. Poza tym można bez najmniejszych obaw oddać je do PSZOK. W dużych kompostowniach pod wpływem wysokiej temperatury, chorobotwórcze grzyby, owady oraz bakterie i wirusy giną.

Wywóz śmieci z ogródków działkowych

Na niektórych działkach kompostownik jest całkowicie bezużyteczny. Nie wszyscy uprawiają rośliny. Niektórzy chcą cieszyć się jedynie bujną, równo przystrzyżoną trawą i cieniem, jaki w upalne dni zapewniają im rosnące wokół działki drzewa. Jednak i ci działkowicze zmagają się z przeróżnymi odpadami. Przez cały rok mogą pozbywać się ich na różne sposoby.

Samodzielny transport odpadów do właściwego PSZOK

Każdy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przyjmuje odpady zielone. Można więc samodzielnie dostarczyć liście, gałęzie, chwasty oraz inne odpady roślinne. Niektóre punkty na swoich stronach podają, iż jednorazowo mogą od jednego mieszkańca przyjąć maksymalnie 6 worków z odpadami zielonymi o pojemności od 60 do 120 l. W innych punktach mogą obowiązywać inne ograniczenia. Warto wcześniej sprawdzić, jak działa konkretny PSZOK. Do takich informacji można dotrzeć w internecie. Jedynym plusem tego rozwiązania jest to, że punkt ten przyjmuje dane odpady za darmo. Wymaga jednak samodzielnego ich dostarczenia.

Samodzielny transport odpadów zielonych do PSZOK jest jednak opcją dla osób, które posiadają własny pojazd. Nie każdy może z niej skorzystać.

Wyrzucanie odpadów do kontenerów umieszczonych na wspólnej przestrzeni ROD

Zarząd ROD ma obowiązek zapewnienia działkowcom pojemników na odpady zielone. Poza prywatnymi kompostownikami, na terenie ROD znajdują się kontenery, w których można składować określone odpady. Problem jednak może tkwić w tym, że ze względu na duże zainteresowanie danymi pojemnikami, przede wszystkim w okresie wiosennych porządków, są zwykle zbyt przeładowane, a odbiór zapełnionych kontenerów ma miejsce tylko w określonych terminach. Nierzadko zdarza się również, że dostępne kontenery są zdecydowanie za małe, jak na potrzeby działkowców i należących do nich ogródków.

Oczekiwanie na opróżnienie kontenera celem uporządkowania swojej działki może prowadzić do znacznego opóźnienia prac.

Wynajem kontenera na odpady

Firmy oferujące wywóz odpadów dostarczają kontenery, do których można wrzucać wszystkie odpady zielone. To znaczy liście, trawy, krzaki, kwiaty, krzewy, gałęzie, a nawet drzewka. Ponadto w kontenerach tych mogą znajdować się łodygi, trociny, chwasty, drobne pędy, a do tego owoce i warzywa. Taki kontener to doskonałe rozwiązanie w przypadku większych lub średnich prac porządkowych na działce, gdzie ilość odpadów jest większa niż 2-3 m3. By zdobyć kontener na odpady zielone, wystarczy skontaktować się z firmą i złożyć zamówienie. Po ustaleniu niezbędnych szczegółów pojemnik ten zostanie dostarczony pod wskazany adres. Wywóz odpadów zielonych to usługa ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Świadczy to tylko o jednym – opcja ta jest jedną z najlepszych w zakresie pozbywania się odpadów z rodzinnych ogrodów działkowych.

Warto zarazem nadmienić, iż w tym przypadku istnieje również możliwość wynajęcia kontenera na inne odpady. Na działkach tych coraz częściej stawia się altany i domki drewniane. Zabudowania te od czasu do czasu wymagają generalnego remontu. W efekcie tego powstają kolejne odpady, tym razem budowlane. Zamawiając odpowiedni kontener, bez problemu można się ich pozbyć, bez konieczności organizowania własnego transportu.

Korzystanie z usługi wywozu odpadów oferowanej przez prywatną firmę, to ogromna wygoda i możliwość korzystania z kontenera, gdy tylko zachodzi potrzeba.

Opłata za śmieci w ROD

Zgodnie z tym, co „mówi” ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dokładnie art. 5 ust. 1 pkt 1 i 3b, na każdej działce powinny znajdować się pojemniki do zbierania odpadów komunalnych, a ich właściciele zobowiązani są do usuwania tych odpadów zgodnie z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Ustawa ta nie przewiduje sytuacji, w której właściciel działki mógłby zrezygnować z wywozu tych odpadów. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych wskazuje na to, że działkowiec musi ponosić koszty funkcjonowania ROD, przez uiszczanie opłat ogrodowych. Wśród tych kosztów znajdują się wydatki związane z utrzymaniem czystości na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Bez względu na to, czy działkowiec wyrzuca śmieci do kosza znajdującego się na działce, czy może transportuje je do przydomowego pojemnika na odpady, nie może zostać zwolniony z opłaty za śmieci.

FAQ

Co zrobić z odpadami zielonymi na działce?

Wywóz odpadów zielonych to specjalność PSZOK oraz prywatnych firm zajmujących się transportem i utylizacją odpadów. Można samodzielnie dostarczyć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Można też zamówić kontener na odpady zielone. Poza tym na terenie ogródków działkowych powinien znajdować się taki pojemnik.

Ile kosztuje kontener na odpady zielone?

Cena kontenera zależy przede wszystkim od jego pojemności, czasu potrzebnego na zapełnienie oraz odległości ogródka od siedziby firmy, która ten pojemnik ma zamiar dostarczyć.

Czy gałęzie to odpady zielone?

Gałęzie bez względu na to, czy są w formie rozdrobnionej, czy nie, należą do odpadów zielonych. Można więc umieszczać je w pojemnikach przeznaczonych do magazynowania i transportu odpadów organicznych.

Jakie worki na odpady zielone?

Do gromadzenia i transportowania odpadów zielonych wykorzystuje się worki w kolorze brązowym.

Czy można palić gałęzie na własnej działce?

Palenie gałęzi nawet na swojej działce jest zabronione, a co za tym idzie, za wykroczenie to grozi mandat.

Co zrobić z dużą ilością gałęzi?

Najlepiej zamówić kontener o odpowiedniej pojemności, który bez problemu pomieści wszystkie gałęzie, a przy okazji również inne odpady zielone. Firma dostarczy kontener i zapełniony odbierze od klienta.