Jak segregować śmieci?
Segregowanie odpadów nie jest wyłącznie obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. To też troska o środowisko naturalne, na której powinno zależeć każdemu z nas. Poprawne umieszczanie śmieci w poszczególnych pojemnikach sprawia, że przynajmniej niektóre z nich można przerobić na surowce wtórne. I choć temat segregowania śmieci wydaje się już całkiem znajomy, warto wciąż go poruszać.
Co oznaczają kolory pojemników?
Kosze na śmieci dziś różnią się już nie tylko pojemnością, czy jakością wykonania, ale przede wszystkim kolorem. I choć z pozoru brzmi to śmiesznie, kolor kosza ma ogromne znaczenie dla prawidłowego gospodarowania odpadami. Oto co należy, a czego nie można wrzucać do poszczególnych koszy.
Niebieski – papier
Co wrzucać?
gazety, czasopisma, ulotki,
papier biurowy,
zeszyty,
opakowania z papieru i tektury.
Czego nie wrzucać?
papieru lakierowanego, powleczonego folią,
worków papierowych po nawozach i materiałach budowlanych,
odpadów higienicznych – ręczniki papierowe, zużyte chusteczki,
zanieczyszczonego papieru,
kartonów po mleku.
Zielony – szkło
Co wrzucać?
szklane opakowania po kosmetykach,
butelki po napojach,
słoiki.
Czego nie wrzucać?
zniczy z woskiem,
opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych,
ceramiki, doniczek, porcelany,
luster, szyb,
szkła okularowego, żaroodpornego,
żarówek, świetlówek, reflektorów.
Żółty – metale i tworzywa sztuczne
Co wrzucamy?
opakowania po środkach czystości i kosmetykach,
folię aluminiową,
butelki plastikowe,
kartony po mleku i sokach,
nakrętki, kapsle, zakrętki od słoików,
puszki po konserwach,
plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe.
Czego nie wrzucamy?
opakowań po farbach, olejach, lakierach,
opakowań po lekach,
części samochodowych,
zużytych baterii i akumulatorów,
zużytego sprzętu elektronicznego i AGD,
plastikowych zabawek.
Brązowy – BIO
Co wrzucać?
resztki warzyw i owoców,
fusy z kawy i herbaty,
resztki jedzenia,
skorupy jajek,
trociny, korę drzew,
gałęzie drzew, gałęzie krzewów,
trawę, liście, kwiaty.
Czego nie wrzucać?
oleju jadalnego,
ziemi i kamieni,
kości i odchodów zwierząt,
popiołu z węgla kamiennego,
pyłów wiórowych i pilśniowych,
drewna impregnowanego.
Czarny – zmieszane
Co wrzucać?
wszystkie odpady, których nie można wrzucać do pozostałych pojemników, co nie jest odpadem niebezpiecznym.
Czego nie wrzucać?
zużytych baterii i akumulatorów,
leków i chemikaliów,
mebli i odpadów wielkogabarytowych,
zużytego sprzętu elektronicznego i AGD,
zużytych opon,
odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Uwaga!
Nie należy wyrzucać potłuczonych kubków i talerzy do pojemnika na szkło. Odpowiedni pojemnik na tego typu śmieci to ten w kolorze czarnym, na odpady zmieszane. Nie wolno wyrzucać opakowań zabrudzonych resztkami jedzenia i z zawartością. Mogą one zabrudzić inne surowce. Nie trzeba myć opakowań, ale należy usunąć ich zawartość. Wyrzucając butelki plastikowe, puszki i kartony, najlepiej je zgniatać. Wówczas będą zajmować mniej miejsca w koszu, a później w transporcie.
W którym koszu umieścić odpady niebezpieczne?
W każdym gospodarstwie domowym produkuje się odpady w postaci leków, sprzętu RTV i AGD, a także baterii oraz świetlówek. Wszystko to są odpady niebezpieczne, których jak już wiadomo, nie można wyrzucać do powyżej wymienionych koszy na śmieci. Co zatem z nimi robić? Jak pozbyć się odpadów niebezpiecznych?
Leki, zarówno te przeterminowane, jak i niewykorzystane w całości, należy zanieść do apteki. Nawet jeśli wybrany punkt nie przyjmuje tych odpadów, wskaże właściwe miejsce, w którym będzie można je pozostawić. Ponadto w niektórych Urzędach Miejskich są specjalne pojemniki, do których można wrzucać tego typu śmieci. Leki przyjmowane są również w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Baterie, świetlówki oraz zużyty sprzęt elektroniczny i AGD także można oddać do PSZOK. Należy pamiętać, że zawierają metale ciężkie, kwasy żrące i korozyjne oraz substancje rakotwórcze, jak rtęć. Dlatego muszą zostać zneutralizowane. Inaczej zatrują nie tylko glebę, ale również wodę.
Samodzielny wywóz odpadów do PSZOK
Odpady, których nie można umieścić w żadnym z przydomowych pojemników, albo jest ich na tyle dużo, iż nie mieszczą się w koszach, można samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK przyjmuje następujące śmieci: papier, tekturę, metale, szkło, tworzywa sztuczne, bioodpady, popiół, farby, tusze, kleje, odpady zielone, a także zużyte opony pojazdów osobowych, motocykli i rowerów, odpady budowlane i remontowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki i odpady wielkogabarytowe. Ważne jest tylko, aby odpady te były poprawnie posegregowane.
Samodzielny wywóz odpadów wiąże się jednak z koniecznością posiadania odpowiedniego pojazdu lub zorganizowania transportu. Opcja nie jest dla każdego możliwa, a nierzadko wiąże się z wysokim kosztem. Ponadto należy pamiętać, że w PSZOK, przynajmniej niektórych, obowiązują pewne limity ilości przyjmowanych odpadów. Dotyczy to na przykład opon czy śmieci budowlanych i poremontowych. Zatem zanim przejdziemy do organizacji transportu, powinniśmy zorientować się w szczegółach i sprawdzić, czy to przedsięwzięcie na pewno nam się kalkuluje.
Odpady poremontowe i powstające w czasie generalnych porządków
Podczas remontu, budowy, rozbiórki, a nawet generalnych porządków w domu czy mieszkaniu, powstają śmieci, których nie można wyrzucić do żadnego z posiadanych koszy. Czasem samodzielny ich transport do PSZOK jest zbyt kłopotliwy albo nawet z różnych przyczyn nierealny. Warto wówczas zastanowić się nad współpracą z firmą zajmującą się profesjonalnym wywozem śmieci do specjalnych punktów.
Zamawiając kontener na śmieci, można pozbyć się takich odpadów jak: gruz, papa, materiały izolacyjne, ziemia, meble, gruz ceglany, materiały ceramiczne, beton, panele, folie, drewno, stal, odpady opakowaniowe, puszki i butelki. Chodzi tu głównie o śmieci kłopotliwe, których nie wolno umieszczać we wspomnianych przydomowych koszach. Firmy zajmujące się transportem śmieci w kontenerach przyjmują również duże ilości odpadów zielonych, a więc: liście, trawy, krzaki, krzewy, kwiaty, gałęzie, drzewka, trociny, chwasty, a nawet owoce, warzywa i resztki kuchenne.
Zamawiając usługę wywóz śmieci w tego typu firmie, trzeba wybrać kontener. Dokładnie jego pojemność. Kontenery są różnej wielkości, zwykle od około 2 m3 do nawet 36 m3. Te największe nie nadają się do wywozu gruzu i innych ciężkich odpadów, ze względu na trudności w załadunku pojemnika i transporcie. Wybierając kontener, należy poinformować firmę o tym, jakie odpady zamierza się wyrzucić. Śmieci te trzeba wcześniej posegregować. Firma może dostarczyć dowolną ilość kontenerów. Wszystko zależnie od zapotrzebowania klienta. Dostarcza kontenery na czysty gruz, kontenery na meble i inne gabaryty, a nawet kontenery na odpady zmieszane. Prawidłowa segregacja tych odpadów i umieszczenie ich w poszczególnych kontenerach, znacznie ułatwi transport do odpowiednich punktów, gdzie następnie zostaną przetworzone.
Usługa wywozu śmieci w kontenerze jest świetną alternatywą dla samodzielnego transportu odpadów do PSZOK. Przede wszystkim umożliwia pozbycie się odpadów, których nie można gromadzić w przydomowych śmietnikach.
Segregacja śmieci to proces, którego głównym celem jest ograniczenie ilości odpadów podlegających utylizacji. Umożliwia odzysk surowców, które nadają się do ponownego użytku lub przetworzenia. Jak widać powyżej, segregować odpady można na różne sposoby. Umieszczając je w przydomowych śmietnikach, dostarczając śmieci do PSZOK lub przekazując je firmie zajmującej się wywozem różnego typu odpadów w kontenerach. Segregując śmieci w swoim domu, dbamy o swoje otoczenie i tym samym o wspólne środowisko. Każdy z nas w ten sposób przyczynia się do tego, by żyło nam się lepiej, byśmy mogli oddychać świeżym powietrzem i napawać się urokami pięknej przyrody.