Jak wywozić gruz w sposób ekologiczny?

Gruz powstaje praktycznie na każdej budowie. Jest jej nieodzownym elementem. Jedynie prawidłowe gospodarowanie tymi odpadami chroni przed zagrożeniem, jakie mogłyby tworzyć dla ludzi i całego środowiska naturalnego. Ważne jest zatem, aby pozbywać się gruzu w sposób bezpieczny, legalny i ekologiczny.

Czym dokładnie jest gruz budowlany?

Zacznijmy w ogóle od tego, czym jest gruz budowlany i w jaki sposób się go dzieli. Za gruz uznaje się między innymi pozostałości poremontowe w formie pokruszonego betonu, który pochodzi ze zburzonych ścian, a także potłuczona ceramika – glazura, terakota, cegły, dachówki, pustaki. Zalicza się tu również resztki armatury łazienkowej oraz pozostałe odpady, jakie powstają podczas prac remontowo-budowlanych. Gruz dzieli się na gruz czysty, zmieszany oraz zanieczyszczony.

Zgodnie z przepisami, gruzu nie wolno wyrzucać do przydomowych koszy na śmieci. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi surowym mandatem.

Dlaczego wywóz gruzu jest ważny? Po co to robić?

Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych z dużym podwórkiem, szczególnie usytuowanych na terenach wiejskich, zastanawiają się, po co pozbywać się gruzu. Pozostawiony gdzieś na uboczu w towarzystwie budynków gospodarczych mógłby przecież poczekać do momentu, w którym jeszcze się przyda. Tymczasem należy pamiętać, że takie działanie jest niezgodne z prawem.

Wbrew pozorom nawet gruz przechowywany w niedozwolonym miejscu, na przykład na terenie budowy czy prywatnej posesji, może ingerować w środowisko naturalne. Liczne rozporządzenia i przepisy regulują sposób likwidacji oraz recyklingu odpadów powstających na placach budowy. Firmy budowlane, które regularnie produkują odpady w postaci wspomnianego gruzu, mają obowiązek usunięcia go z miejsca budowy.

Gruz powinien być na bieżąco usuwany również w przypadku prywatnych posesji i mieszkań. Składowanie go pomimo posiadania wystarczającej ilości miejsca, jest niedozwolone. Osoby, które produkują gruz, niezależnie od jego ilości, muszą wywozić go w sposób bezpieczny, legalny i ekologiczny.

Ekologiczny i legalny wywóz gruzu – metody

Istnieje kilka skutecznych i co najważniejsze, legalnych sposobów na pozbycie się gruzu z miejsca budowy, remontu czy rozbiórki. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane.

Wywóz gruzu do PSZOK

Małą ilość gruzu można wywieźć do PSZOK – Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Choć nie wszystkie tego typu punkty, to jednak większość z nich, przyjmuje gruz. Trzeba tylko mieć na uwadze, że do PSZOK zwykle można oddać jedynie ograniczone ilości tych odpadów. Jest to niewątpliwie ekologiczny i legalny sposób na pozbycie się gruzu z własnej posesji czy mieszkania podczas prac remontowo-budowlanych. A co w przypadku większej ilości gruzu? Co z nim zrobią firmy budowlane?

Wywóz gruzu w kontenerach

Firmom budowlanym najczęściej poleca się wynajem kontenerów na gruz. Wywóz do punktu utylizacji własnym pojazdem, a tym bardziej pojazdem wynajętym wraz z kierowcą, jest zbyt kosztowny. Na czym polega rekomendowana usługa?

Wystarczy określić ilość posiadanego gruzu, aby na tej podstawie dobrać kontener odpowiedniej wielkości. Do transportu gruzu nadają się pojemniki o pojemności od 1,7 do blisko 15 m3. W przypadku mniejszych ilości gruzu, świetnie sprawdzają się worki Big-Bag. Odpowiednio zapełnione, umożliwiają bezpieczny transport odpadów budowlanych do punktu utylizacji.

Chcąc zamówić kontener, wystarczy wykonać połączenie do firmy, która go oferuje, złożyć zamówienie mailowo albo osobiście udać się do biura. Doradca pomoże wybrać odpowiedni pojemnik, a także ustali niezbędne szczegóły. Firma podstawi kontener w ustalonym dniu i odbierze zgodnie z ustaleniami. Jeśli jednak klient potrzebuje go dłużej, zwykle wystarczy, że poprosi o wydłużenie czasu użytkowania danego pojemnika.

Kontenery na gruz są wykonane w taki sposób, by transport tych odpadów przebiegał bezproblemowo, bezpiecznie i ekologicznie. Ze względów bezpieczeństwa, zaleca się nie przeładowywać pojemników tak ciężkimi i wbrew pozorom niebezpiecznymi odpadami.

Nie od dziś wiadomo, że wywóz gruzu w kontenerze to ogromna wygoda. Nie trzeba zamartwiać się tym, jak legalnie i ekologicznie pozbyć się tych odpadów budowlanych. Klient otrzymuje stosowny dokument będący dowodem na to, że gruz został usunięty w odpowiedni sposób. Firma dostarcza kontener pod wskazany adres i ten pozostaje u klienta przez określony czas. Może on więc swobodnie i w swoim tempie zapełniać pojemnik.

To wystarczające powody, dla których warto rozważyć wynajem kontenera na gruz. Gdyby jednak podumać nad tematem nieco dłużej, można byłoby wymienić jeszcze kilka innych. Jedno natomiast jest pewne – wynajem kontenera na gruz to gwarancja zadowolenia i szereg korzyści pod każdym względem.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas składowania gruzu?

Wpływ na ekologiczny wywóz gruzu ma także sam sposób składowania tych odpadów. Gromadzenie zanieczyszczonego gruzu na ziemi może skutkować przenikaniem szkodliwych substancji do gleby, a co za tym idzie, również do wody. Dlatego nie należy tego robić, szczególnie przez dłuższy czas. Najlepiej od razu zamówić kontener, by móc stopniowo zapełniać go gruzem produkowanym w trakcie czynności budowlanych, czy rozbiórkowych.

Składowanie gruzu w kontenerach powinno odbywać się w sposób bezpieczny. Aby o nie zadbać, już na etapie szykowania miejsca pod kontener, należy zwrócić uwagę i raz jeszcze się zastanowić, czy to na pewno dobra lokalizacja. Kontener zapewne będzie stał przez co najmniej kilka dni. Nie można przestawiać go na własną rękę. Należy więc wybrać takie miejsce, aby można było swobodnie go zapełniać aż do momentu wywozu. A skoro o zapełnianiu mowa, trzeba też pamiętać o granicy, której gruz ten nie powinien przekraczać.

Wszystko powyższe ma wpływ na bezpieczeństwo podczas użytkowania kontenera, ale też jego transportu do punktu utylizacji.

Kontener na gruz to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się tych budowlanych odpadów. Przede wszystkim legalny, skuteczny, wygodny i ekologiczny. Lepiej gromadzić gruz w przystosowanym do tego kontenerze, niż składować go na ziemi lub w jeszcze innym miejscu. Dotyczy to przede wszystkim gruzu zmieszanego i zanieczyszczonego. Dobra dostępność kontenerów o różnej pojemności powoduje dostosowanie danej usługi do potrzeb każdego klienta, zarówno indywidualnego jak też przedstawiciela dużej firmy budowlanej produkującej gruz praktycznie przez cały rok.