Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas wywozu gruzu i jak ich uniknąć?

Każda budowa i generalny remont mieszkania czy domu wiąże się z koniecznością legalnego pozbycia się gruzu. Podczas tego procesu wiele osób popełnia błędy, za które musi ponosić surowe konsekwencje. Poznaj najczęstsze błędy podczas wywozu gruzu i dowiedz się, jak ich unikać.

Wyrzucanie gruzu do pojemników na odpady komunalne

Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia i wiedzy w zakresie prawidłowej segregacji odpadów, nierzadko gruz wrzucają do pojemników na odpady komunalne, zmieszane. Jednak czy to jest właściwe miejsce dla odpadów tego rodzaju? Gruz postrzega się jako odpad szkodliwy. W związku z tym mieszanie go z odpadami komunalnymi jeszcze bardziej zwiększa ryzyko skażenia środowiska. Wrzucanie gruzu do pojemników na odpady komunalne to błąd!

Przybierając się do remontu lub budowy, należy zaopatrzyć się w odpowiednie kontenery na gruz, tak by móc wygodnie i legalnie pozbyć się wszystkich odpadów. Ważne jest, tylko aby dostosować się przy tym do zasad prawidłowej segregacji. Być może konieczne będzie wypożyczenie kilku kontenerów, aby móc w jednym z nich umieścić gruz czysty, w drugim zmieszany, a w jeszcze innym, zanieczyszczony. To powinno uświadomić wszystkim, że składowanie odpadów budowlanych w kontenerze na odpady komunalne jest tym bardziej szkodliwe.

Wywóz gruzu w niedozwolone miejsca

Dzikie wysypiska gruzu to kolejny błąd popełniany przez osoby, które nie przywiązują uwagi do sposobu pozbywania się odpadów pobudowlanych i poremontowych. Gruz pozostawiony w przydrożnych rowach, lasach i na polach, nie tylko szpeci krajobraz, ale też niekorzystnie wpływa na środowisko, a tym samym na zdrowie i bezpieczeństwo żyjących wokół ludzi. Wymienione lokalizacje to nie jest właściwe miejsce dla tego typu odpadów. Pozostawianie gruzu w miejscach do tego niedozwolonych, takich jak las, grozi karą pieniężną w kwocie około 5000 zł.

Gruz, zarówno czysty, zanieczyszczony, jak i zmieszany, musi być usuwany z terenu budowy w sposób legalny i bezpieczny. Należy go utylizować zgodnie z przepisami i na specjalnym składowisku. Jeśli PSZOK nie jest w stanie go przyjąć, należy zamówić kontener na gruz w firmie, która zajmuje się legalnym i profesjonalnym wywozem tych odpadów. Prawidłowe pozbywanie się odpadów po remoncie czy budowie, gwarantuje uniknięcie kary. Najważniejsze jest jednak to, że osoby, które w takich sytuacjach decydują się na kontener, postępuje w zgodzie z naturą.

Gromadzenie gruzu na prywatnej posesji

Niektórzy obierają łatwą drogę, pozostawiając gruz na własnej posesji, twierdząc, że mają do tego prawo. Tymczasem zbieranie odpadów budowlanych nawet na własnej działce jest niezgodne z prawem. Składowanie gruzu czystego to pół biedy. Jednak kiedy mamy do czynienia z gruzem zmieszanym lub zanieczyszczonym, musimy wiedzieć, że ma on negatywny wpływ na środowisko. Szkodliwe substancje, które mogą się w nim kryć, przenikają do gleby, a następnie skażają wodę gruntową. W efekcie tego zagrażają zdrowiu i życiu nie tylko mieszkańców danej posesji, ale również właścicieli okolicznych działek. Gdyby tak każdy gromadził zanieczyszczony gruz na swojej posesji, można sobie wyobrazić, jak duży wpływ na skażenie środowiska, mogłyby mieć te odpady. Gromadzenie gruzu na prywatnej posesji to też błąd.

Po raz kolejny musimy podkreślić, że jednym z najwygodniejszych, a przede wszystkim legalnych sposobów na pozbycie się tych odpadów, jest wywóz gruzu w kontenerach. Należy więc złożyć zamówienie na pojemnik odpowiedniej wielkości, aby firma, która go dostarczy, mogła bez problemu zabrać odpowiednio posegregowany gruz i przetransportować do punktu recyklingu. Firmy te posiadają kontenery o różnej pojemności, co gwarantuje dopasowanie pojemnika do potrzeb konkretnego użytkownika.

Zły dobór kontenerów na gruz

Kolejny błąd popełniany przez osoby remontujące swoje posiadłości, to zły dobór kontenera. Przede wszystkim osoby, które nie mają doświadczenia w remontach, mają duży problem z oszacowaniem, ile odpadów powstanie. Stąd wybierają kontener, który okazuje się zbyt duży albo przeciwnie, za mały. Za duży kontener niepotrzebnie generuje wyższy koszt wywozu odpadów. Osoby wybierające za mały pojemnik, muszą mierzyć się z wyższym kosztem usługi, ze względu na konieczność wynajęcia kilku kontenerów. Duży kontener na odpady pobudowlane, bez potrzeby wybrany w tym rozmiarze, zajmuje też dużo miejsca na działce, co utrudnia przemieszczanie się i prace porządkowe wokół. Jaka jest na to rada?

Firma, która oferuje wynajem kontenerów na gruz, zapewnia też fachowe doradztwo. Na podstawie szczegółów przekazanych przez klienta, jest w stanie pomóc w doborze optymalnej pojemności pojemnika. To zwiększa szansę doboru odpowiedniego kontenera, a co za tym idzie, gwarantuje oszczędności.

Nieodpowiednia segregacja odpadów budowlanych

Wielu niezbyt doświadczonych budowlańców, mając do dyspozycji kontener, wrzuca do niego wszystkie odpady powstające podczas prac remontowo-budowlanych. A to też duży błąd, ponieważ gruz dzieli się na czysty, zmieszany i zanieczyszczony. W związku z tym zgodnie z prawem i zasadami, na jakich funkcjonują punkty przyjmujące te odpady, gruz też powinien być segregowany. Dlatego zaleca się, aby w razie posiadania tak zróżnicowanego gruzu, zamówić odpowiednią ilość kontenerów. Ponadto nierzadko zdarza się, że do pojemnika na czysty gruz, wynajmujący wrzuca też drobne odpady pobudowlane, klasyfikowane do zanieczyszczonych czy mieszanych, jednocześnie twierdząc, że taka ilość nie zaszkodzi. To też błąd i czyn zabroniony. Bywają sytuacje, w których do kontenera na czysty gruz pozostawionego na ulicy, ktoś z sąsiadów czy przechodniów wrzuci śmieci komunalne. To grozi surową karą, a obciążony nią zostanie ten, kto wynajął kontener.

Osoba, która nie jest pewna, do jakich grup należą odpady, które posiada, powinna porozmawiać z pracownikiem firmy dostarczającej kontener. Pomoże on nie tylko wybrać odpowiednią wielkość kontenera, ale też ich ilość, celem prawidłowej segregacji tych odpadów. Jeżeli firma odbierająca kontener zauważy inne odpady niż te, które powinny się w nim znajdować, wynajmujący pojemnik poniesie karę finansową. Dlatego jeśli kontener znajduje się na terenie poza posesją, trzeba go dobrze pilnować i chronić przed takimi zdarzeniami.

 

Tego typu błędy dziś popełnia wiele osób remontujących mieszkanie, dom czy aktywnie działających na budowie. Ich konsekwencje, jak w przypadku kar finansowych, bywają surowe. Lepiej więc ich unikać. Do wynajmu kontenera i do całego procesu pozbywania się odpadów budowlanych, po remoncie, czyli gruzu, należy dobrze się przygotować. Czasem warto poradzić się fachowców, dopytać przedstawiciela firmy dostarczającej kontener, aby uniknąć przykrych problemów i przestoju w pracach.