Odpady z ogrodu, czyli co zrobić ze śmieciami po wiosennych porządkach?

Wiosenne porządki generują mnóstwo rozmaitych odpadów. Takie prace w ogrodzie wielu osobom kojarzą się z paleniem liści i gałęzi. Tymczasem okazuje się, że jest to czyn zabroniony, a gromadzone śmieci trzeba nie tylko w odpowiedni sposób posegregować, ale też poddać recyklingowi. W jaki sposób zająć się tym wszystkim, by nie zostać ukaranym mandatem?

Rodzaje odpadów powstających w ogrodzie

Podczas sprzątania ogrodu po zimie, produkuje się mnóstwo rozmaitych odpadów. Wśród nich najczęściej są następujące: kamienie, drewno pochodzące z rozbiórki, ziemia, gałęzie, krzewy, liście, trawa i darń, pnie oraz korzenie drzew. Ilość odpadów zależy zwykle od wielkości ogrodu, a także zakresu wykonywanych prac. Niektóre z nich można umieścić w kompostowniku. Reszty trzeba pozbyć się w inny sposób.

Jakie śmieci można umieścić w kompostowniku?

Kompostowanie odpadów ogrodowych to najprostszy i najtańszy sposób na pozbycie się ich. Powstały kompost to praktycznie same zalety. Nie szkodzi roślinom, a poprawia strukturę podłoża. Co więcej, nie ma również szkodliwego wpływu na ludzi. Zwiększa zawartość próchnicy w glebie, tym samym poprawiając jej strukturę. Ten sposób nawożenia korzystnie wpływa na ilość plonów. W kompostowniku można jednak umieszczać tylko wybrane odpady. Zalicza się do nich: trawy, chwasty, liście, darń, słomę, pędy bylin, a także resztki warzyw i owoców, czy resztki roślin. W kompostowniku można umieścić ziemię np. pochodzącą z doniczek, korę, gałęzie oraz konary drzew. Kompostownik to obowiązkowy element wyposażenia każdej działki. Warto dopasować jego pojemność do indywidualnych potrzeb działkowca. Można wykonać go samodzielnie, na przykład przy użyciu desek albo kupić gotowy.

Co zrobić z resztą odpadów ogrodowych?

Pozostałe odpady ogrodowe, ale nie tylko, bo jeśli ktoś nie ma kompostownika, może wszystkie śmieci powstałe podczas prac porządkowych, przekazać specjalnym firmom. Chodzi tu o firmy świadczące usługę wywóz odpadów. Firmy te oferują wywóz odpadów zielonych, w tym również ziemi. Podstawiają kontener o odpowiedniej pojemności pod wskazany adres, po czym odbierają go, gdy jest już pełny. Przy składaniu zamówienia na daną usługę, informują klienta, co można umieszczać w kontenerze, a czego nie należy do niego wrzucać. Takie usługi, a konkretnie wynajem kontenerów oferuje nasza firma. Jeśli potrzebujesz pozbyć się odpadów z ogrodu czy działki, skontaktuj się z nami.

Na terenie ogródków działkowych można znaleźć kontener na śmieci, który zwykle ogranicza działkowców w wyrzucaniu odpadów, ze względu na konieczność ich segregacji. Poza tym i tak zazwyczaj, kiedy jest pora wiosennych porządków, pojemniki te są ciągle przepełnione. Jeśli mamy na myśli porządki na działce przydomowej, tym bardziej pojawia się problem gospodarowania odpadami. Rozwiązaniem każdego z tych kłopotów jest wspomniany kontener, który możemy dostarczyć Ci jeszcze tego samego dnia po złożeniu zamówienia.