Jak spożytkować gruz po rozbiórce domu?

Rozbiórka domu czy wyburzanie jakiegokolwiek innego budynku generuje ogromną ilość gruzu. Gospodarować tymi odpadami trzeba oczywiście zgodnie z przepisami. Co w takim razie można z nim zrobić? Pierwszy krok to właściwa segregacja, drugi to recykling. W praktyce istnieją co najmniej trzy sposoby na legalne pozbycie się gruzu. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się więcej.

Odpady po rozbiórce powinny być prawidłowo posegregowane

Podczas wyburzania budynku powstaje mnóstwo rozmaitych odpadów. Jest to przede wszystkim gruz, ale też odpady drewniane, metalowe, plastikowe i komunalne. Zanim opuszczą miejsce rozbiórki, muszą być w odpowiedni sposób posegregowane. Wszystko to ze względu na środowisko i opłacalną utylizację. Zgodnie z tym co „mówią” przepisy, odpady po wstępnej segregacji powinny trafić do autoryzowanego punktu zbierania albo obsługi odpadów. Ma to na celu prawidłową ich utylizację w zgodzie ze środowiskiem.

Jak pozbyć się gruzu? 3 legalne metody

Zanim ktokolwiek zaplanuje wywóz gruzu, powinien oddzielić go od pozostałych odpadów. Następnie może wykonać jeden z trzech poniższych kroków.

Ponowne wykorzystanie gruzu

Gruz nadaje się do ponownego użytku, na przykład do utwardzenia terenu, do budowy kolejnego budynku czy nawet dróg. Jeśli w najbliższej przyszłości obecny posiadacz gruzu będzie wykonywał wspomniane prace, nie powinien się go pozbywać. Wystarczy, że oddzieli go od reszty odpadów i go w odpowiedni sposób do tego momentu przechowa.

Wywóz gruzu do PSZOK

Każdy ma możliwość oddania gruzu, jak i innych odpadów porozbiórkowych do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Musi tylko mieć własny transport, załadować gruz i rozładować na miejscu. To wiąże się z koniecznością poniesienia kosztu, często niemałego, gdy w grę wchodzi konieczność skorzystania z usługi transportu. W niektórych PSZOK są pewne ograniczenia w przyjmowanych ilościach, dlatego trzeba zorientować się, jakie zasady obowiązują w konkretnym punkcie.

Kontener na gruz – usługa profesjonalnego wywozu odpadów

Na rynku działają firmy, takie jak nasza, oferujące wynajem kontenerów na gruz. Dostarczają pojemnik zgodnie z ustaleniami (pojemność, termin), a po zapełnieniu, odbierają go od klienta. W ofercie mają kontenery na gruz o różnej wielkości oraz worki Big-Bag, świetnie sprawdzające się w przypadku, gdy gruzu jest niewiele. W tym przypadku osoba odpowiedzialna za rozbiórkę budynku nie musi przejmować się, co zrobić z gruzem, jak go dostarczyć do odpowiedniego punktu, jak się go legalnie pozbyć. Wystarczy, że umieści gruz w dostarczonym pojemniku i ureguluje fakturę po wyświadczeniu usługi.

Jak wygląda recykling gruzu?

Gruz, który trafia do punktu recyklingu, praktycznie od razu poddawany jest recyklingowi. Proces ten przebiega bardzo sprawnie i łatwo. Umieszcza się go w specjalnym przesiewaczu, gdzie oddziela się gruz od resztek drewna, metalu oraz innych zanieczyszczeń. Następnie jest rozdrabniany w kruszarce. Ponieważ urządzenie daje się z łatwością regulować, można uzyskać żwir, a nawet znacznie drobniejsze ziarna. Tym sposobem pozyskuje się kruszywo budowlane, które nadaje się do ponownego wykorzystania. Postępując w taki sposób, odpadów nienadających się już do użytku, pozostaje z całości zaledwie 10%.