Jakie są najlepsze sposoby na przygotowanie się do wywozu gruzu?
Wywóz gruzu z każdej posesji musi przebiegać sprawnie i legalnie. Odpadów tych nie można umieszczać w przydomowym koszu na śmieci. Niedostosowanie się do tej zasady może grozić surową karą pieniężną. Cały proces związany z wywozem odpadów po remoncie czy budowie nie jest skomplikowany, ale wymaga odpowiedniego przygotowania.
Wybór metody wywozu gruzu
W pierwszej kolejności należy ustalić, jaka metoda wywozu gruzu będzie najlepsza. Pozbyć się tych odpadów, można na różne sposoby. Na przykład czysty gruz oddać komuś, kto będzie go potrzebował na budowie. Niewielkie ilości gruzu przyjmuje PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Trzeba go tylko dostarczyć własnym transportem. Najczęściej wybieraną i trzeba przyznać, bardzo korzystną, metodą pozbywania się gruzu, jest wywóz gruzu w kontenerze. Zamawia się kontener, a po zapełnieniu, firma odbiera go i transportuje do punktu, w którym gruz ten jest poddawany różnym procesom, celem odzyskania materiałów nadających się do dalszego wykorzystania i zutylizowania tych odpadów, które tego wymagają.
Decydując się na ostatnią ze wspomnianych metod, należy poczynić kolejne kroki przygotowawcze, ale o tym już w oddzielnym akapicie.
Oszacowanie ilości gruzu i dobór rozmiaru kontenera
Przed zamówieniem kontenera, trzeba określić ilość zgromadzonego gruzu. Na tej podstawie będzie można łatwo wybrać jego pojemność. Źle dobrany pojemnik spowoduje, że gruz nie zostanie uporządkowany w całości albo osoba zamawiająca usługę, przepłaci z powodu wyboru zbyt dużego kontenera. Ważne jest wobec tego, aby najpierw oszacować ilość gruzu z uwzględnieniem segregacji, czyli podziału na gruz czysty i zmieszany lub zanieczyszczony. Szczegóły dotyczące pojemności i sposobu segregowania tych odpadów, można ustalić wraz z przedstawicielem firmy dostarczającej pojemnik.
Firmy oferujące wywóz gruzu w kontenerach, przekazują do dyspozycji klientów kontenery o różnej pojemności. Najmniejsze przeważnie mają pojemność około 5 m3, największe zaś 36 m3. Choć do wywozu gruzu zaleca się stosowanie kontenerów o pojemności nieprzekraczającej 15 m3, ze względu na wagę zarówno załadunku, jak i samego pojemnika. W tym zakresie sprawdzają się również worki typu Big-Bag, idealne przy mniejszych pracach remontowo-budowlanych.
Odpowiednie dopasowanie pojemnika do ilości posiadanego gruzu pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas. Firma może zabrać zalegające odpady za jednym razem. Wymaga to jednak dopasowania kontenera do indywidualnych potrzeb. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby firma po zabraniu zapełnionego pojemnika dostarczyła jeszcze drugi i kolejne, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jednak jeśli tylko da się przewidzieć, ile gruzu będzie do wywiezienia, lepiej takie szczegóły oraz ilość potrzebnych kontenerów, ustalić już na samym początku.
Wybór miejsca, w którym będzie znajdował się kontener
Przygotowując się do wywozu gruzu w kontenerze, trzeba ustalić jeszcze jedną ważną kwestię. Chodzi tu o miejsce, w którym kontener ten będzie się znajdował. W przypadku remontu, czy budowy domu jednorodzinnego lub innego budynku z własną ogrodzoną posesją, sprawa jest prosta. Należy wybrać takie miejsce, w którym kontener nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu innych czynności, a także umożliwi firmie swobodne zabranie go, gdy zostanie już zapełniony. Osoby, które będą wrzucać gruz do danego pojemnika, muszą mieć łatwy i wygodny do niego dostęp. Czasem konieczne jest korzystanie z rękawa wsypowego. W takiej sytuacji kontener musi znajdować się tuż przy budynku, pod konkretnym oknem. Ustawienie kontenera w takiej lokalizacji też wymaga przemyśleń i odpowiednich przygotowań. Należy mieć na uwadze to, że gdy firma dostarczy kontener i postawi go w konkretnym miejscu, w tym miejscu będzie musiał pozostać do końca. Nie można przestawiać go na własną rękę. Miejsce to musi więc być dobrze przemyślane. Będzie to miało poniekąd wpływ na jakość oraz efektywność pracy.
Remonty przeprowadza się także w mieszkaniach usytuowanych w budynkach wielorodzinnych, czyli powszechnie znanych blokach. W tym przypadku umiejscowienie kontenera na gruz nie jest już tak proste. Trzeba zająć kawałek chodnika, pobocze drogi lub inny teren użytkowany przez innych mieszkańców, w tym uczestników ruchu. Nie ma w tym jednak swobody, jak w przypadku stawiania kontenera na własnej posesji. Należy wybrać miejsce, w którym pojemnik ten będzie przeszkadzał w najmniejszym stopniu lub najlepiej wcale. Bez względu na to, gdzie osoba zamawiająca kontener zdecyduje go postawić, musi uzyskać stosowne na to pozwolenie. Także jednym z punktów na liście przygotowań do wywozu gruzu, jest wnioskowanie o wspomniane pozwolenie.
Pozwolenie na postawienie kontenera na gruz
Pozwolenie na postawienie kontenera to bardzo ważna sprawa. W tym celu należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub urzędu miasta, powiatowego czy wojewódzkiego, zależnie od tego, do kogo tak naprawdę należy ten teren. Bardzo ważne jest, aby wniosek ten złożyć wcześniej, gdyż rozpatrzenie go może potrwać kilka dni, a nawet dwa tygodnie. Chcąc postawić kontener na terenie nieruchomości wspólnej, a więc przykładowo na osiedlowym parkingu, należy złożyć wniosek do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W tym przypadku odpowiedzi można spodziewać się w stosunkowo krótkim czasie.
Kara za brak pozwolenia na postawienie kontenera
Osoby, które postawią kontener w miejscu niedozwolonym, czy bez zgody na ten czyn, muszą mierzyć się z poniesieniem surowej kary. Kara za brak pozwolenia na postawienie kontenera może być nawet kilkukrotnie wyższa od kosztu wywozu gruzu. Ryzyko w tym przypadku nie jest zatem opłacalne. Składając wniosek odpowiednio wcześnie, można mieć pewność, że zgoda zostanie uzyskana na czas. Nie wpłynie to na przestój w pracach remontowo-budowlanych.
Czasem wybór miejsca, w którym będzie znajdował się kontener, jest trudny. Wynika to z faktu, iż ludzie remontują mieszkania także usytuowane w starych kamienicach, do których prowadzą na przykład wąskie bramy. Albo zwyczajnie w okolicy budynku nie ma miejsca, na to, by ten pojemnik swobodnie postawić. W tej sytuacji konieczne jest również poinformowanie o tym firmy, która będzie dostarczać kontener. Wówczas zaproponuje pojemnik w takim rozmiarze, który umożliwi załadunek gruzu i pozbycie się go w legalny sposób.
Jeśli więc planujesz wywóz gruzu w kontenerze, przygotuj się do tego procesu.
Odpowiednie przygotowanie się do wywozu gruzu zawsze ma wpływ na sprawność przebiegu tego procesu. Ponadto eliminuje komplikacje w czasie prac porządkowych na terenie budowy czy remontu. Jeżeli ktoś mieszka w takim miejscu, w którym nie może postawić kontenera na kilka dni, czy nawet tylko na jeden dzień, powinien nastawić się na szybki załadunek w obecności kierowcy. Zwykle klient ma na to około 30 minut. Wówczas nie musi ubiegać się o pozwolenie, ani też zastanawiać się, gdzie ten kontener postawić.