Jakie są najlepsze sposoby na recykling gruzu i jak można go wykorzystać ponownie?

Recykling gruzu pozwala eliminować odpady i jednocześnie ograniczyć zużycie surowców naturalnych. Rozważmy temat na przykładzie gruzu betonowego, który uchodzi za jeden z najcenniejszych odpadów powstających w wyniku budowy, remontu i rozbiórki.

Recykling gruzu betonowego metodą bezodpadową

Gruz betonowy odpowiednio przetworzony jest jednym z najpopularniejszych i pożądanych materiałów budowlanych. Coraz większe zapotrzebowanie na ten materiał motywuje do poszukiwania alternatywnych źródeł pozyskiwania go. Duże możliwości w tym zakresie stwarzają regularnie przeprowadzane budowy, remonty i rozbiórki. Gruz betonowy jest jedynie częścią odpadów budowlanych powstających w wyniku wspomnianych prac.

Recykling gruzu betonowego metodą bezodpadową to wieloetapowy proces obróbki termiczno-mechanicznej. Przebiega on w następujący sposób:

  • Rozdrabnianie gruzu przy użyciu kruszarki szczękowej na wielkość poniżej 40 mm.

  • Prażenie gruzu betonowego w piecu termicznym w temperaturze 600-650 stopni Celsjusza przez godzinę.

  • Obróbka mechaniczna gruzu w bębnie, co ma na celu odspojenie zaprawy cementowej.

  • Przesiewanie gruzu przez sito z oczkami o średnicy 4 mm, co ma prowadzić do oddzielenia frakcji drobnej od grubej.

  • Podział grubego kruszywa na frakcje: 4/8 mm, 8/16 mm, 16/32 mm.

  • Mielenie drobnej frakcji zależnie od tego, do czego materiał ten zostanie wykorzystany.

W wyniku tego powstają kruszywo grube oraz drobna frakcja. Każdy z tych produktów ma charakterystyczne właściwości, które determinują późniejsze wykorzystanie tego materiału.

Recykling gruzu budowlanego

Podczas prac remontowo-budowlanych, z rozbiórkami włącznie, powstają ogromne ilości gruzu. Zwykle jest to gruz mieszany, wraz z elementami metalu, drewna itd. W związku z tym pierwszą czynnością, jaką wykonuje się w ramach recyklingu, jest oddzielenie gruzu czystego od resztek drewna, metalu oraz pozostałych zanieczyszczeń, które pierwotnie występowały jako elementy konstrukcyjne budynku. Do tego celu wykorzystuje się specjalny przesiewacz. Dopiero w tej postaci gruz budowlany trafia do kruszarki, a w kruszarce jest rozdrabniany. Tak jak w przypadku wspomnianego powyżej gryzu betonowego.

Kruszarka to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które umożliwia rozdrabnianie gruzu do formy żwiru czy jeszcze drobniejszego ziarnka. W tej postaci świetnie sprawdza się jako kruszywo budowlane. Recykling powoduje, że z pozyskanego na placu budowy gruzu, pozostaje już tylko jakieś 10% odpadów, które nie nadają się do ponownego użycia.

Co daje recykling gruzu?

Recykling gruzu przede wszystkim zmniejsza ilość zanieczyszczeń w środowisku, w tym również w bliskim otoczeniu każdego z nas. Możliwość przetworzenia gruzu i ponownego wykorzystania w nieco innej formie, zmniejsza ilość nielegalnie powstających wysypisk. Proces ten przynosi także realne korzyści firmom budowlanym. W wyniku recyklingu mogą wykorzystać od 80 do nawet 90% gruzu.

Firmy budowlane, które są w stanie samodzielnie przetworzyć zgromadzony gruz, mogą wykorzystać go ponownie, na przykład przy budowie fundamentów nowego budynku. To wpływa na zmniejszenie kosztów inwestycji, a jednocześnie eliminuje koszty załadunku oraz wywozu gruzu do punktów, które zajmują się ich składowaniem, a później recyklingiem.

Zalety recyklingu gruzu można wymieniać długo i nie wolno pominąć tu możliwości wykorzystania powstałych materiałów przy budowie dróg i chodników, a także jako składnika mieszanek i grysów do asfaltu oraz betonu. Przykładowo kruszywo o frakcji do 2 mm doskonale nadaje się do produkcji zapraw tynkarskich, betonu czy też wykorzystania podczas prac brukarskich jako wypełnienie.

Gruz powstały w wyniku prac rozbiórkowych może być wykorzystany nie tylko przez firmy budowlane. Jeżeli właściciel domu wykonuje prace na własną rękę, po uprzedniej segregacji też może wykorzystać powstały gruz czysty podczas kolejnych prac. Sprawdzi się on przy wznoszeniu tarasów, rozbudowie istniejących obiektów, a także utwardzaniu podłoża pod kostkę brukową czy wylewkę.

Możliwość szerokiego wykorzystania gruzu budowlanego zachęca do zachowania go na terenie budowy. Jeśli jednak komuś faktycznie nie jest potrzebny, trzeba zaplanować wywóz gruzu do punktu, w którym zostanie odpowiednio przetworzony i przekazany potrzebującym. Pytanie tylko, jak się go pozbyć?

Wywóz gruzu w kontenerach

Osoby, które zdają sobie sprawę z tego, że recykling gruzu budowlanego generuje wiele korzyści, ale nie są w stanie skutecznie go przetworzyć, a tym bardziej już nie potrzebują tego materiału, mogą skorzystać z pomocy specjalnych firm. Chodzi tu o firmy zajmujące się gospodarowaniem odpadami, a konkretnie oferujące wywóz gruzu w kontenerach.

Firma na zlecenie klienta dostarcza kontener na gruz, a po zapełnieniu go, wraz z zawartością transportuje do punktu recyklingu. Tam jest segregowany, rozdrabniany, a cała reszta nienadająca się do ponownego wykorzystania, utylizowana. Proces ten przebiega profesjonalnie, sprawnie i co najważniejsze, legalnie. W ten sposób powstają produkty chętnie nabywane przez firmy budowlane, które potrzebują tego materiału na swoich budowach.

By przekazać gruz do recyklingu, można również posłużyć się własnym transportem. Jednak nie każdy posiada odpowiedni pojazd. Wynajęcie samego transportu często wiąże się z koniecznością szybkiego załadunku gruzu przy obecności kierowcy. Ta opcja jest zdecydowanie mniej wygodna. Jeśli natomiast ktoś ma niedużą ilość gruzu i własne auto, może przetransportować go do pobliskiego PSZOK. Tam pozbędzie się tych odpadów za darmo.

 

Recykling gruzu budowlanego to same korzyści. Procesowi przetworzenia gruzu można poddać gruz czysty, jak i zmieszany czy zanieczyszczony. Zanim trafi do kruszarki, zostanie odpowiednio posegregowany. Wywożąc gruz w kontenerach, warto już na tym etapie dokonać wstępnej selekcji, umieszczając w jednym kontenerze gruz czysty, w drugim mieszany. To na pewno uprości i usprawni proces recyklingu.