Jakie są najlepsze sposoby na utylizację gruzu po remoncie lub budowie?
Podczas remontu i budowy, zarówno w przypadku małego mieszkania, jak i dużego domu, powstają różne ilości gruzu. Gruz budowlany jest odpadem trudnym do usunięcia, gdyż nie można wyrzucić go do kontenera na śmieci komunalne. Nie powinno się również składować go na własnej posesji, gdyż to oznaczałoby tworzenie dzikich wysypisk. I choć wydaje się, że można wykorzystać go do utwardzenia terenu, zasypania dziur, to jednak w tym przypadku gruz zanieczyszczony się nie sprawdzi. Jak go utylizować?
Wywóz gruzu do PSZOK
Najtańszym sposobem utylizacji gruzu po remoncie lub budowie, jest wywóz do PSZOK-u. Jednak trzeba w tym przypadku liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Punkt ten przyjmuje jedynie małe ilości gruzu i to od osób zamieszkałych w obrębie, jaki obsługuje. Gdyby jednak ktoś miał niewielką ilość gruzu budowlanego, a do tego odpowiedni samochód, umożliwiający przewóz tych odpadów, faktycznie ta opcja byłaby najtańszym sposobem. Jednak czy najlepszym? Poznajmy zatem kolejną metodę.
Utylizacja gruzu po remoncie lub budowie – najlepszy sposób
Rekomendowanym sposobem umożliwiającym prawidłową utylizację odpadów budowlanych w postaci gruzu, jest kontener. Dokładnie chodzi o wynajem kontenerów na gruz. Usługa jest coraz popularniejsza i łatwo dostępna praktycznie w każdym większym mieście. Na czym polega?
Klient zainteresowany utylizacją gruzu kontaktuje się z firmą oferującą kontenery, celem wypożyczenia jednego z nich. Firma po wcześniejszym dogadaniu szczegółów dostarcza pojemnik pod wskazany adres, a po zapełnieniu go, także zgodnie z ustaleniami, zabiera kontener. Wszystko przebiega płynnie, terminowo i profesjonalnie.
Jaki kontener na gruz wybrać?
Wiele osób ma problem z wyborem pojemnika na odpady budowlane. W trakcie prac, czy tym bardziej już na samym starcie, trudno jest określić, jakiej wielkości kontener będzie potrzebny. Warto skonsultować to z doradcą wybranej firmy oferującej kontenery. Najpierw zaprezentuje ofertę, po czym zadając kilka podstawowych pytań, pomoże ustalić optymalną pojemność kontenera. W ofercie większych firm specjalizujących się w transporcie odpadów budowlanych oraz innych śmieci, przeważnie do wyboru są kontenery o pojemności: 1,7 m3, 2 m3, 2,7 m3, 3,7 m3, 4 m3, 4,7 m3, 6 m3, 8 m3, 10 m3, 12 m3, 14 m3, 15 m3, 23 m3, 33 m3, a nawet 40 m3. Jednak te nadające się do transportu gruzu, nie powinny mieć większej pojemności, niż 15 m3. To ze względu na ciężar samych kontenerów. Gruz też waży dużo, więc po załadowaniu do pełna, pojemnik mógłby okazać się niemożliwy do załadunku i transportu. Ryzykowna próba wywozu takiego kontenera mogłaby zagrażać bezpieczeństwu.
Gdzie postawić kontener na gruz?
Niektórzy mają wątpliwości, że wywóz gruzu w kontenerze jest najlepszym sposobem na utylizację. Chodzi o to, że nie zawsze i nie wszędzie można pojemnik ten postawić. W przypadku typowego terenu budowy przeważnie o miejsce nietrudno. Na prywatnym podwórku przy domu jednorodzinnym też nie powinno być problemu. Jednak największy kłopot mają właściciele mieszkań w blokach. Zatłoczone osiedla zdecydowanie utrudniają korzystanie z tej usługi. Są też kamienice i wąskie bramy wjazdowe. Jednak firmy oferujące kontenery i na to znalazły sposób. Oferują mniejsze pojemniki, wąskie, takie, które można ustawić, mając do dyspozycji naprawdę małą powierzchnię.
Ustawiając kontener, trzeba tylko pamiętać, aby zrobić to rozsądnie i dobrze, gdyż nie można przestawiać go na własną rękę. Tam, gdzie zostanie postawiony przez pracownika, tam będzie musiał być do momentu odbioru. Ważne jest również, aby umieścić go na stabilnym podłożu i w takiej lokalizacji, w której nie będzie zagrażał bezpieczeństwu innych mieszkańców.
Dlaczego wynajem kontenera na gruz to najlepszy sposób?
Kontener na gruz jest najlepszym sposobem na utylizację tych odpadów. Powodów jest wiele, a oto najważniejsze.
Kontener można mieć na posesji czy terenie budowy nawet przez kilka dni, zgodnie z ustaleniami. Daje to możliwość systematycznego składowania gruzu, wraz z przebiegiem prac. Nikt nie stoi nad głową i nie pośpiesza, a użytkownik danego pojemnika może pracować w swoim tempie. To ogromna wygoda. Tym sposobem kontener jest lepszą opcją wywozu gruzu, niż wywóz samochodem ciężarowym z typowej firmy transportowej.
Gruz z kontenera trafia do punktu utylizacji. Tam najpierw jest segregowany, później część gruzu w miarę możliwości jest przetwarzana, celem ponownego wykorzystania, a to, co już się do niczego nie nadaje, jest kierowane do utylizacji. Cały proces przebiega legalnie, profesjonalnie, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Klient otrzymuje dokument, który jest dowodem na prawidłową utylizację tych odpadów.
Wypożyczając kontener na odpady budowlane, czyli w tym przypadku na gruz, można od razu składować go w tym pojemniku. Nie trzeba szukać miejsca tymczasowego, nie trzeba ograniczać się z pracami rozbiórkowymi. Tym sposobem można regularnie pozbywać się gruzu, gromadząc go w jednym miejscu, postępując przy tym w sposób ekologiczny i dbając o środowisko.
Kontenery na gruz są w miarę tanim sposobem utylizacji odpadów. Bardziej opłaca się wynająć kontener, niż organizować transport na własną rękę. Wynajmować specjalny samochód z kierowcą, czy kilka razy wozić gruz własnym autem. Wystarczy dobrze dobrać pojemnik do ilości odpadów, aby nie przepłacić, a pozbyć się całego gruzu, jaki się posiada.
Utylizacja gruzu dziś nie jest problemem. Jeśli ktoś mieszka w jednym z większych miast lub chociaż w okolicy, może wypożyczyć kontener i tym właśnie sposobem się go pozbyć. To skuteczny, bezpieczny, legalny i wygodny sposób, rekomendowany nie tylko przez firmy oferujące te kontenery. Polecają go ekolodzy, budowlańcy regularnie korzystający z usług tych firm, ale i osoby prywatne, które doskonale wiedzą, jaki kłopot może sprawiać duża ilość gruzu zgromadzonego podczas remontu czy budowy. Dlatego jeśli i Ty planujesz prace remontowo-budowlane i szukasz sposobu na pozbycie się gruzu, zapoznaj się z ofertą kontenerów i zamów jeden z nich.