Jakie są najlepsze sposoby na segregację gruzu i jak to wpłynie na środowisko?

Gruz powstający w trakcie budowy, remontu czy rozbiórki nie zawsze występuje w czystej postaci. To powoduje, że trzeba zadbać o prawidłową segregację tych odpadów. Dopiero wtedy można myśleć o transporcie do punktu, który specjalizuje się w profesjonalnym gospodarowaniu odpadami. Ma to korzystny wpływ również na samo środowisko i żyjących w nim ludzi.

Jak gruz wpływa na środowisko?

Gruz dzieli się na gruz czysty, zmieszany oraz zanieczyszczony. Ten pierwszy to odpady ceglane, betonowe, ziemia i kamienie. Kiedy jednak w gruzie tym znajdują się dodatkowo fragmenty kafelek, starych podłóg czy elementów stolarki okiennej, mówimy już o gruzie zanieczyszczonym.

Gruz może zawierać chemiczne substancje, które z łatwością przedostają się do podłoża, gdy odpad ten zbyt długo zalega na ziemi. Substancje te następnie przenikają do wód podziemnych, a co za tym idzie, zaburzają porost traw, krzewów oraz pozostałych roślin. Nierzadko powodują ich obumarcie. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o wpływ gruzu na środowisko.

Gruz składowany w nieodpowiednich miejscach może prowadzić do zmniejszenia liczby populacji dzikich zwierząt ze względu na znaczne redukowanie powierzchni ich siedlisk. Zanieczyszczone wody doprowadzają też do zanieczyszczania upraw rolnych.

Ogólnie sprawę ujmując, niewłaściwe gospodarowanie odpadami w postaci gruzu, a co za tym idzie, nie tylko porzucanie go w lasach i przydrożnych rowach, ale też na własnych, przydomowych działkach, skutkuje negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Nie tylko na teren w okolicy nielegalnego wysypiska, ale też na tereny odległe.

W związku z powyższym każda ilość gruzu powstająca w wyniku remontu, budowy, czy rozbiórki, musi być w odpowiedni sposób utylizowana. Zanim to nastąpi, trzeba zadbać o właściwą segregację.

Czemu służy segregacja gruzu?

Celem segregacji odpadów budowlanych jest wydobycie jak największej ilości gruzu w czystej postaci. Czysty gruz po odpowiedniej obróbce nadaje się do dalszego wykorzystania. Gruz najpierw trafia do specjalnej maszyny, w której jest oddzielany od resztek drewna, metalu oraz innych elementów, następnie rozdrabniany w tak zwanej kruszarce. Kruszarka przetwarza gruz w kruszywo różniej wielkości. Dzięki temu ma ono szerokie zastosowanie. Cała reszta, a więc to, co nie nadaje się do ponownego użytku, jest utylizowane.

Punkty przyjmujące gruz w każdych ilościach najchętniej robią to w formie już posegregowanej. Pytanie tylko, jak samodzielnie segregować gruz powstający w wyniku prac remontowo-budowlanych? Najlepszym sposobem na segregację gruzu jest posłużenie się kontenerami.

Kontenery na gruz do segregacji i wywozu

Na rynku, szczególnie w dużych miastach, działają firmy, oferujące kontenery na gruz. Proponują pojemniki różnej pojemności. Te najmniejsze mają blisko 1,7 m3. Większe, nadające się również do transportu gruzu, około 15 m3. Zamawiając przykładowo dwa mniejsze pojemniki, można łatwo i wygodnie rozpocząć segregację odpadów budowlanych, rozdzielając je na gruz czysty oraz zmieszane odpady pobudowlane.

Segregacja gruzu to nie tylko korzyści dla środowiska, ale też opcja na tańszy wywóz odpadów, ponieważ wywóz gruzu segregowanego jest tańszy od wywozu gruzu mieszanego, czy zmieszanych odpadów budowlanych.

Firmy oferujące kontenery na gruz, udostępniają je na kilka dni, nawet 4-7, zależnie od potrzeby. To daje możliwość swobodnej i spokojnej segregacji, celem całkowitego uporządkowania wytworzonego gruzu i pozostałych odpadów. Zamawiając kontenery, warto poinformować firmę o tym, co będzie w nich umieszczane. Decydując się na segregację odpadów budowlanych, celem oddzielenia czystego gruzu od reszty, trzeba zadbać też o to, aby nikt z zewnątrz nie wrzucił do poszczególnych pojemników odpadów, które nie powinny się w nich znaleźć. Odpowiedzialność za zawartość kontenera ponosi użytkownik/zamawiający.

Segregacja gruzu a środowisko

W trakcie rozbiórki, ale też podczas budowy i generalnego remontu, produkuje się duże ilości śmieci. Wśród nich jest między innymi gruz. Jednak nie brakuje też mniej bezpiecznych odpadów, które mówiąc wprost, szkodzą środowisku. Mowa tu o takich, które zawierają między innymi związki miedzi, cynku i cyny, a także azbest. Te odpady nie powinny być mieszane razem z gruzem. Co więcej, nie powinno się przechowywać ich na ziemi. Należy na bieżąco wkładać do oddzielnego kontenera.

Stosując segregację już w miejscu wytwarzania odpadów budowlanych, jednocześnie dba się o środowisko naturalne. Dlatego prawidłowe gospodarowanie odpadami w ten sposób jest tak bardzo ważne. Segregacja obowiązuje zarówno osoby prywatne, przeprowadzające drobne remonty w domach i mieszkaniach, jak też przede wszystkim przedsiębiorstwa budowlane, które produkują jeszcze większe ilości nie tylko czystego gruzu, ale też innych odpadów budowlanych.

Prawidłową segregację gruzu wspomagają firmy oferujące kontenery na tego typu odpady. Zamawiając odpowiednią ich ilość, można spokojnie uporządkować cały dotychczas wytworzony gruz wraz z innymi odpadami budowlanymi. To jedna z najlepszych metod jeśli chodzi o segregację gruzu. Ma ona korzystny wpływ na środowisko, ponieważ gruz nie zalega w niedozwolonych miejscach, a dzięki temu w odpowiedni sposób zagospodarowywane są również pozostałe odpady budowlane, w tym te mniej bezpieczne.

 

Poprawna segregacja gruzu oraz pozostałych odpadów budowlanych to z jednej strony obowiązek każdego, kto te odpady produkuje. Z drugiej zaś działanie, które korzystnie wpływa na środowisko. Porzucanie zanieczyszczonego gruzu w niedozwolonych do tego miejscach może prowadzić do zanieczyszczenia gleby oraz wód gruntowych. Warto do tego celu wykorzystać kontenery na gruz, które występują w różnych rozmiarach. To sprzyja segregacji i zarazem gwarantuje oszczędności. Najlepiej skontaktować się z firmą, zapytać o ofertę kontenerów, przedstawić swoje oczekiwania i potrzeby, a jej przedstawiciel doradzi, jakie kontenery i ewentualnie w jakich ilościach, będzie najkorzystniej wybrać. Segregacja odpadów budowlanych jeszcze nigdy nie była tak prosta, jak dziś.