Jakie są najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać podczas wywozu gruzu i jak uniknąć potencjalnych problemów?

Podczas każdej budowy, a nawet większości remontów, produkuje się duże ilości gruzu. Odpadów tych nie powinno się składować, ale przeciwnie, trzeba usuwać je na bieżąco. O czym należy pamiętać, wywożąc gruz, by uniknąć potencjalnych problemów?

Czym grozi nielegalne wyrzucanie gruzu?

Umieszczanie gruzu w pojemnikach na odpady komunalne, znajdujące się na każdej posesji i w przyblokowych altanach śmietnikowych, mogłoby mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Dlatego jest to całkowicie zabronione! Także gromadzenie gruzu na terenie własnej posesji może skutkować poniesieniem surowej kary. Tym bardziej nie wolno pozostawiać gruzu w przydrożnych rowach, lasach i na polach, tworząc w ten sposób nielegalne wysypiska.

Za przechowywanie gruzu na własnej posesji może grozić mandat w wysokości do 1500 zł. Nielegalny wywóz gruzu to kara na poziomie od 500 do 5000 zł. Jeśli dodatkowo szkodliwość tego czynu będzie wysoka, obarczony winą może być dodatkowo aresztowany lub pozbawiony wolności. Bez względu na wysokość kary finansowej, powinno się pozbywać gruzu zgodnie z przepisami, w sposób legalny i z dbałością o środowisko naturalne. Najlepszym na to sposobem jest wynajem kontenera, choć to niejedyny sposób, na legalny wywóz tych odpadów. Istnieje jeszcze możliwość transportu HDS do punktu utylizacji odpadów budowlanych.

Wybór legalnie działającej firmy oferującej wywóz gruzu

Weźmy pod uwagę firmę oferującą transport HDS. Firma ta świadczy jedynie usługę załadunku gruzu przy użyciu HDS i transport do miejsca, które wskazuje klient. Trzeba więc wybrać punkt utylizacji i sprawdzić, na jakich zasadach działa, a także, czy robi to legalnie. Sam wybór firmy transportowej to niełatwe zadanie, gdyż wymaga ono sprawdzenia, czy faktycznie dostarcza odpady do wskazanego miejsca. By wszystko przebiegło profesjonalnie i legalnie, trzeba się o to bardzo postarać. Załatwić mnóstwo formalności, skontaktować się z przedstawicielami różnych punktów, zadbać o potwierdzenie, czyli dokument świadczący o prawidłowym zutylizowaniu gruzu.

Na rynku działają też firmy oferujące kontenery na gruz. W cenie usługi znajduje się także utylizacja odpadów. Firmy te współpracują z punktami utylizacji, które przyjmują od nich każde ilości gruzu. Oczywiście sposób ich działania nie wyklucza konieczności sprawdzenia, czy robią to legalnie. Należy też zorientować się i wybrać tę firmę, która w momencie odbioru gruzu, pozostawia dokument świadczący o prawidłowej utylizacji odpadów. Warto też wiedzieć, z jakimi punktami utylizacji współpracuje dana firma. Im lepiej pozna się firmę oferującą kontenery, tym większe będzie prawdopodobieństwo zadowolenia z jej usług.

Jak wybrać kontener na gruz?

Decydując się na wywóz gruzu w kontenerach, należy dokonać wyboru odpowiedniego pojemnika. Wbrew pozorom to również jest bardzo ważna kwestia. Trzeba dopasować go pojemnością do ilości posiadanego gruzu. Zbyt duży kontener będzie wiązał się z przepłaceniem za usługę. Za mały może doprowadzić do konieczności zamówienia drugiego pojemnika. Przy załadunku gruzu do kontenera jest pewna zasada. Istnieje linia, której nie wolno przekraczać. Zbyt mocne przeładowanie kontenera gruzem może utrudnić załadunek i sam transport. Wywóz gruzu w kontenerze czy w inny sposób, musi przebiegać nie tylko legalnie, ale również bezpiecznie.

Warto skorzystać z pomocy pracownika firmy i poprosić o fachową poradę. Ten na podstawie zadanych pytań pomoże wybrać kontener odpowiedniej pojemności. Wyjaśni także, do jakiej granicy należy zapełniać pojemnik i wytłumaczy, do czego może doprowadzić niestosowanie się do tej zasady. Prawidłowy wybór kontenera ma więc też bardzo duży wpływ na powodzenie w przebiegu procesu wywozu gruzu.

Kontener na gruz tylko do składowania gruzu

Zamawiając kontener na gruz, trzeba mieć świadomość, co należy do niego wrzucać. W kontenerze na czysty gruz należy umieszczać odpady z betonu, cegły i ceramiki (glazura, kafle). Nic poza tym. Na pewno to nie jest miejsce do składowania takich odpadów jak folia, drewno, czy chociażby styropian. Warto już przy składaniu zamówienia na kontener ustalić z pracownikiem firmy, do czego posłuży i co będzie w nim transportowane. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zaproponuje on dodatkowy kontener, tak by móc posegregować posiadane odpady, rozdzielając na przykład czysty gruz z gruzem zanieczyszczonym.

Mieszanie gruzu z innymi odpadami może skutkować poniesieniem surowej kary pieniężnej. Dlatego zamawiając kontener i umieszczając go w miejscu publicznym, na chodniku, trawniku itd., należy pilnować, aby nikt z przechodniów nie wrzucił do niego butelki po wodzie, puszki po napoju, czy innych odpadów, zarówno komunalnych, jak i tych po remontach, ale nieodpowiednich do składowania w tym pojemniku.

Gdzie umieścić kontener na gruz i jakie pozwolenia załatwić?

Wywóz gruzu w kontenerze to niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie. Trzeba tylko wybrać odpowiednie dla niego miejsce. Kontener zazwyczaj użytkuje się przez kilka dni. W tym czasie musi znajdować się na stabilnym podłożu, w miejscu, w którym nie będzie nikomu przeszkadzał i nikomu zagrażał. Bezpieczeństwo w tym przypadku jest najważniejsze. Należy mieć na uwadze, że kiedy pracownik firmy postawi kontener w określonym miejscu, nikt nie będzie mógł go przestawiać. Dlatego wybrane miejsce musi być przemyślane. Miejsce, w którym będzie znajdował się kontener, musi być odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej otoczyć go taśmą wyznaczającą teren, do którego nie wolno się zbliżać.

Zanim jednak nastąpi użytkowanie kontenera, trzeba załatwić stosowne pozwolenia. Czasem z odpowiednim wnioskiem należy zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej lub innego zarządcy. Dotyczy to oczywiście mieszkań w blokach i kamienicach. Nierzadko istnieje konieczność zajęcia miejsca parkingowego, kawałka pasa ruchu albo chodnika, czy trawnika. Wówczas takie pisemne pozwolenie jest obowiązkiem.

 

Planując wywóz gruzu, trzeba wybrać firmę, która posiada stosowne uprawnienia oraz zezwolenia do prowadzenia działalności w danym zakresie. Wywóz powinien przebiegać bezpiecznie, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i z dbałością o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Tak naprawdę korzystając z usług profesjonalnej, legalnie działającej firmy, można odetchnąć ze spokojem. Większością spraw zajmie się samodzielnie i odciąży klienta. To pomoże też uniknąć ewentualnych problemów.