Jakie są różnice pomiędzy wywozem gruzu w kontenerach, a innymi metodami utylizacji odpadów?
Kontenery na gruz cieszą się dziś bardzo dużym zainteresowaniem. Zamawia je niemal każdy, kto przeprowadza prace remontowo-budowlane. Służą do pozbywania się odpadów budowlanych, w tym czystego gruzu. Skąd ta popularność i jakie są inne metody utylizacji odpadów? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej.
Na czym polega wywóz gruzu w kontenerach?
Wywóz gruzu w kontenerach to usługa polegająca na wypożyczeniu kontenera celem załadunku gruzu i przetransportowania go do punktu, w którym jest poddawany utylizacji lub recyklingowi. Firma oferująca kontenery, zapewnia kompleksową obsługę w tym zakresie. Doradza klientowi i pomaga w wyborze optymalnej pojemności kontenera, po czym dostarcza go pod wskazany adres, a po zapełnieniu, w ustalonym terminie odbiera i przewozi wraz z zawartością do punktu utylizacji czy recyklingu. Wszystko przebiega profesjonalnie i z dbałością o wysoki poziom obsługi. Co najważniejsze, legalnie. Bo zlecając to zadanie rzetelnej firmie, można mieć pewność, że gruz nie trafi na pole, do lasu czy przydrożnego rowu, ale do miejsca, w którym utylizowane są odpady właśnie tego rodzaju.
Kontenery, które można wypożyczyć, mają różną pojemność. Najmniejsze około 5 m3, największe zaś 36 m3. Jednak te do wywozu gruzu nie powinny mieć większej pojemności niż około 15 m3. Gruz jest bardzo ciężki, a i sam pojemnik do lekkich nie należy. Bardzo duże, metalowe kontenery zapełnione gruzem są trudne do transportu. Poza kontenerami, do tego samego celu nadają się worki typu Big-Bag o pojemności około 1 m3. Sprawdzają się przy niewielkich remontach.
Kontener na gruz jest jedną z najtańszych opcji, biorąc pod uwagę wszystkie kontenery na odpady. Wynika to między innymi z faktu, iż utylizacja gruzu jest stosunkowo tania. Ile kosztuje wywóz gruzu w kontenerze? Cena ostateczna zależy od kosztu podstawienia kontenera, odbioru kontenera, wypożyczenia kontenera, amortyzacji samochodu, wynagrodzenia pracownika oraz utylizacji odpadów. Czysty gruz nadaje się do recyklingu. W efekcie tego można ponownie go wykorzystać.
Inne metody utylizacji odpadów
Gruz pochodzący z rozbiórki czy powstający w wyniku prac remontowo-budowlanych, dzieli się na czysty, zmieszany i zanieczyszczony. W związku z tym wymaga dokładnej segregacji. Następnie część poddaje się utylizacji, a część recyklingowi. Poza kontenerem istnieją jeszcze inne sposoby na pozbycie się tych odpadów.
Wywóz gruzu do PSZOK
Właściciel gruzu może przekazać go do PSZOK – Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Musi tylko liczyć się z tym, że nie każdy tego typu punkt przyjmuje gruz. Niektóre wprowadzają pewne ograniczenia ilościowe. Druga sprawa to transport. W tym przypadku należy dostarczyć odpady samodzielnie, własnym transportem lub wynajętym pojazdem wraz z kierowcą. Metoda ta nie sprawdza się w przypadku generalnego remontu całego mieszkania czy domu, a tym bardziej poważnej rozbiórki.
Ponowne wykorzystanie gruzu czystego
Czysty gruz nadaje się do ponownego wykorzystania. Wystarczy więc tylko rozdrobnić go, celem pozyskania kruszywa. Gruz można śmiało wykorzystać przy różnego typu pracach, na przykład podczas wykonywania podjazdów, utwardzania terenu, czy budowy ogrodzenia. Jeśli jednak mamy do dyspozycji gruz mieszany lub zanieczyszczony, w pierwszej kolejności trzeba go posegregować. Niektóre z tych odpadów będą nadawały się do ponownego wykorzystania, inne do utylizacji.
Utylizacja gruzu przez specjalną firmę
Na rynku działają firmy, które odbierają gruz od klientów i przeprowadzają proces utylizacji. Czasem trzeba samodzielnie dostarczyć odpady do ich punktu. Ważne jest wówczas, aby sprawdzić, czy wybrana firma jest rzetelna i działa legalnie. Chodzi o to, aby wiedzieć, co dokładnie stanie się z gruzem. Firmy te często reklamują się jako te, które utylizują odpady, segregują, przetwarzają gruz celem odzysku cennych materiałów budowlanych. Jednak nie wszystkie działają rzetelnie. Należy więc zachować rozwagę. Minusem ich działalności jest to, że zwykle przedstawiciel, kierowca, przyjeżdża na miejsce specjalnym pojazdem i oczekuje natychmiastowego załadunku. Osoba zamawiająca usługę, musi więc pracować pod presją czasu. Ze względu na przebieg prac remontowo-budowlanych, nie zawsze możliwe jest pozbycie się gruzu w całości.
Wywóz gruzu w kontenerach a inne metody utylizacji
Wynajem kontenera na gruz to sposób, dzięki któremu można pozbyć się każdej ilości tych odpadów. Zarówno czystych, jak i zmieszanych oraz zanieczyszczonych. W PSZOK, jak już wspomnieliśmy, są ograniczenia ilościowe. Dlatego nie jest to opcja dla każdego. Gruz w czystej postaci, który można byłoby ponownie wykorzystać, niektórym po prostu nie jest potrzebny. Firmy, które odbierają gruz i samodzielnie poddają go utylizacji oraz innym niezbędnym działaniom, wymagają natychmiastowego załadunku. Kontener to zdecydowanie lepsza opcja, ponieważ zapewnia pełną swobodę. Dowolny pojemnik można wynająć na jeden dzień, kilka dni, a nawet dłużej. Wszystko jest kwestią indywidualnych ustaleń. Nie ma więc lepszej metody na pozbycie się gruzu.
Wypożyczając kontener, można całkiem niskim kosztem wywieźć każdy rodzaj gruzu, legalnie, profesjonalnie i w swoim tempie. Ponadto należy podkreślić, że biorąc pod uwagę koszt wynajmu kontenera i porównując go z kosztem innych metod, kontener jest najbardziej opłacalny.