Kto nie musi prowadzić karty ewidencji odpadów?

W dzisiejszych czasach, podmioty specjalizujące się w różnych branżach, muszą rozliczać się z wielu działań wykonywanych w ramach prowadzonej działalności. Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim gospodarowania odpadami. Stąd powstało BDO, KPO oraz KEO – karta ewidencji odpadów. Czym jest ostatni z wymienionych dokumentów i kto nie musi go prowadzić?

Co to karta ewidencji odpadów?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, kto nie musi prowadzić karty ewidencji odpadów, wyjaśnijmy, czym w ogóle jest i co ma na celu. Karta ewidencji odpadów to dokument w rodzaju księgi przychodów i rozchodów odpadów. W karcie tej podmiot podaje, w jaki sposób powstały odpady, które posiada i co się z nimi stały w dalszej kolejności. KEO to zarazem dokument, który jest podstawą do przygotowania sprawozdania odpadowego wymaganego przez Marszałka Województwa.

Karta ewidencji odpadów może być wystawiona wyłącznie za pośrednictwem indywidualnego konta w BDO, czyli Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Wystawianie KEO jest możliwe na dwa sposoby – w udostępnionym przez Ministerstwo Klimatu module ewidencyjnym systemu BDO albo przy użyciu komercyjnego programu zintegrowanego z BDO za pomocą API. Zakres obowiązków w jednym i drugim przypadku jest taki sam. Dokument KEO w ostatecznej wersji i jego wydruk, zawsze jest generowany w systemie BDO. Wgląd do danych w karcie przekazania odpadów mają takie instytucje jak GIOŚ, WIOŚ, Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja.

Każdego roku w BDO należy wystawiać nową kartę ewidencji odpadów dla poszczególnych kodów odpadu, a także dla każdego miejsca, w którym jest prowadzona działalność. Podmiot, który ma obowiązek prowadzenia pełnej ewidencji odpadów z wykorzystaniem karty ewidencji odpadów, musi na bieżąco dokonywać wpisów. Uwzględniać przy tym informacje o wytworzonych, przyjętych i wydobytych ze składowiska odpadach, a także informacje o odpadach przetworzonych albo przekazanych. KEO ma służyć do rejestrowania poszczególnych operacji odpadowych, które mają wpływ nie tylko na rodzaj, ale również na ilość odpadów posiadanych przez podmiot w określonym miejscu prowadzenia działalności.

Podmiot posiadający odpady ma obowiązek założenia oddzielnych KEO dla każdego kodu odpadów z osobna i poszczególnych miejsc prowadzenia działalności. Wpisy w danej karcie trzeba wprowadzać na bieżąco. W systemie BDO można wprowadzać mniejszą masę odpadów niż jeden kilogram. Masa ta jest określana z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku.

Dlaczego karta ewidencji odpadów jest tak ważna?

Karta ewidencji odpadów jest niezwykle ważnym dokumentem. Pozwala odpowiednim podmiotom kontrolować przebieg procesu gospodarowania odpadami, szczególnie niebezpiecznymi, które powinny ostatecznie znaleźć się w przystosowanym do tego miejscu. Ma to wpływ na środowisko i tym samym jakość życia ludzi i zwierząt. Poniekąd istota KEO przekłada się na funkcjonowanie gospodarki. Nie wszystkie jednak firmy mają ten obowiązek. Zanim przejdziemy do listy podmiotów, które nie muszą prowadzić wspomnianej ewidencji, wspomnijmy, co grozi tym, które pomimo obowiązku, nie prowadzą KEO.

Jaka kara za brak KEO?

Za brak karty ewidencji odpadów podmiotowi, który je produkuje, grozi kara nie mniejsza niż 1 000 zł, ale też nieprzekraczająca kwoty 1 000 000 zł. O tak wysokiej karze „mówi” art. 194 ust. 3 ww. ustawy. Z uwagi chociażby na to, że kara jest całkiem wysoka, należy uważnie zapoznać się z listą podmiotów, które muszą prowadzić KEO, a kto nie ma tego obowiązku. Przejdźmy zatem do rzeczy.

Kto nie musi prowadzić karty ewidencji odpadów?

Nie każdy podmiot, który ma obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów, musi jednocześnie wystawiać kartę ewidencji odpadów, czyli KEO.

  • Nie muszą tego robić podmioty, które prowadzą uproszczoną ewidencję odpadów, wykorzystując do tego wyłącznie kartę przekazania odpadów.

  • Wystawiać i wypełniać KEO nie muszą wytwórcy odpadów niebezpiecznych, którzy w ciągu roku wytworzyli mniej niż 100 kg tych odpadów.

  • Obowiązek ten nie dotyczy również podmiotów, które w ciągu roku wytworzyły mniej niż 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne, nie wliczając w to odpadów komunalnych.

  • Podmioty, które zajmują się wyłącznie transportem odpadów, także wystawiają jedynie KPO.

 

Każdy podmiot prowadzący działalność i wytwarzający odpady, przetwarzający je albo zajmujący się ich transportem, powinien zapoznać się ze swoimi obowiązkami dotyczącymi gospodarowania tymi zanieczyszczeniami. Konieczność rejestracji w BDO i prowadzenia karty ewidencji odpadów oraz karty przekazania odpadów dotyczy określonej grupy podmiotów. Podmiot, który nie wypełni obowiązku, może zostać ukarany karą pieniężną. Ważne jest więc, aby orientować się w temacie i wiedzieć, kto ma obowiązek prowadzenia KEO, a kto nie.