Nielegalne wysypiska śmieci – zgłaszać czy nie zgłaszać? A jeśli tak, to komu?

W wielu niewygodnych sytuacjach czasem wolimy nie wnikać w szczegóły, przejść obok obojętnie, nie mieszać się w sprawy, które mogłyby doprowadzić do konieczności poniesienia dalszych konsekwencji. Świetnym tego przykładem są nielegalne wysypiska śmieci. Czy niechcący odkryte wysypisko należy zgłosić? A jeśli tak, to komu wskazać miejsce, w którym się znajduje?

Czym jest nielegalne wysypisko śmieci?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest nielegalne wysypisko śmieci. To po prostu zanieczyszczony teren, na którym znajdują się odpady komunalne, czy budowlane albo jedne i drugie. Przeważnie tworzone są na uboczach, gdzie nie ma zbyt wielu gapiów, a więc w lasach, na polach, w przydrożnych rowach. Tworzone są najpewniej z powodu chęci uniknięcia kosztów związanych z legalnym wywozem śmieci. Najgorsze jest to, że takie wysypiska śmieci powstają w bardzo szybkim tempie i w wielu różnych miejscach. Bez wątpienia nie powinno się przechodzić obok nich obojętnie.

Komu zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?

Dzikie wysypiska należy zgłaszać do:

  • Urzędu Gminy / Miasta,

  • Straży Miejskiej,

  • Wydziału Ochrony Środowiska i innych organizacji ekologicznych,

a nawet na Policję.

Można próbować też skontaktować się z bezpośrednim właścicielem terenu, na którym zalegają śmieci, jeśli wiadomo, kto nim jest. Choć czasem lepiej, aby zajął się tym odpowiedni podmiot.

Dlaczego trzeba zgłaszać nielegalne wysypiska śmieci?

Zdecydowanie trzeba zgłaszać nielegalne wysypiska śmieci i zarazem warto to robić. Dbanie o środowisko to automatycznie dbanie o ludzi, zwierzęta i rośliny. Śmieci zalegające w nieprzystosowanym do tego miejscach, a szczególnie te niebezpieczne: elektrośmieci, baterie, żarówki itd., zatruwają glebę, wody gruntowe oraz powietrze. Mają więc bardzo negatywny wpływ na zdrowie organizmów żywych.

Zgłaszanie dzikich wysypisk śmieci pomaga walczyć z osobami, które dopuszczają się tego zabronionego czynu. W ten sposób zmniejsza się liczbę osób zaśmiecających środowisko i ilość nielegalnych wysypisk. Gdyby tak każdy przechodził obok nich obojętnie, zapewne w niedługim czasie wszędzie otaczałyby nas wielkie składowiska odpadów.

Ty też sprawdzaj, gdzie wywozisz odpady albo komu zlecasz wywóz śmieci!

W każdym domu produkowane są śmieci jak chociażby te komunalne. Trzeba segregować je, umieszczając w poszczególnych pojemnikach. Czasem pojawiają się też śmieci w ramach generalnych porządków przeprowadzanych w mieszkaniach, domach, piwnicach i na strychach. Niekiedy pochodzą z terenu budowy czy remontu. Odpady wielkogabarytowe i poremontowe można przekazać specjalnym firmom, które dostarczają kontenery na śmieci i zabierają tuż po zapełnieniu. Należy jednak sprawdzić, czy taka firma działa legalnie i zorientować się, gdzie odpady te trafią w dalszej kolejności.

 

Usługę wywóz śmieci w kontenerach oferuje nasza firma. Mamy doświadczonych ludzi do pracy, duży wybór kontenerów (w tym worki Big-Bag) i specjalne pojazdy do ich transportu. Jesteśmy w stanie odebrać każdą ilość odpadów każdego rodzaju. Poinformuj nas tylko, czego chcesz się pozbyć, a my dostarczymy Ci odpowiedni pojemnik.