Śmieci pobudowlane a komunalne – jak je odróżnić?

Na co dzień produkujemy śmieci różnego rodzaju i w wyniku wielu czynności. Ze względu na tę różnorodność, wymagana jest prawidłowa ich segregacja. By do niej przystąpić, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jak oddzielić śmieci komunalne od śmieci pobudowlanych i odpadów innego typu.

Śmieci komunalne i metody pozbywania się ich

Odpady komunalne produkujemy codziennie, w ramach tak zwanej nieprzemysłowej działalności człowieka. Dzieli się je na cztery podstawowe grupy:

  • surowce wtórne niekonsumpcyjne – tworzywa sztuczne, szkło, papier tekstylia,

  • odpady organiczne – resztki jedzenia,

  • odpady ogrzewania budynków,

  • odpady o minimalnej wartości surowca wtórnego.

Lista odpadów komunalnych jest więc bardzo długa. Najczęściej wśród nich znajdują się następujące: resztki jedzenia, obierki od warzyw i owoców, butelki plastikowe i szklane, słoiki, reklamówki i woreczki foliowe, puszki metalowe, papier, gazety, kartony po mleku i sokach. Chodzi tu o odpady, które powstają w wyniku zużycia produktów przyniesionych ze sklepu.

Do gospodarowania odpadami komunalnymi wykorzystujemy kosze w różnych kolorach – żółtym, zielonym, niebieskim, brązowym i czarnym. Na rynku działają specjalne firmy współpracujące z gminami, które te śmieci w określonych terminach odbierają od mieszkańców.

Odpady pobudowlane – co się do nich zalicza i gdzie je wyrzucać?

W każdym domu raz na jakiś czas gromadzone są również odpady pobudowlane. Powstają zarówno podczas budowy jak też remontu. Są to przeważnie śmieci uzyskane w wyniku przeprowadzenia prac remontowo-wykończeniowych albo też prac polegających na demontażu instalacji, ocieplenia budynku, burzenia ścianek itd. Na liście odpadów budowlanych znajdują się: resztki glazury i terakoty, gruz betonowy i ceramiczny, cegły, tapety, panele, wykładziny, płyty gipsowo-kartonowe, styropian.

Odpady poremontowe nie mogą być umieszczane w przydomowych koszach do składowania śmieci komunalnych. Te należy dostarczyć do PSZOK albo zamówić usługę wywozu śmieci budowlanych w specjalnej firmie. Zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z tej drugiej opcji z uwagi na to, że firma dostarczy kontener odpowiedniej wielkości i zabierze go, gdy będzie już zapełniony. Dostarczy go do odpowiedniego punktu. Wszystko profesjonalnie, sprawnie i legalnie.

Trzeba tylko pamiętać, że niektóre odpady pobudowlane nadają się do ponownego użytku. Mowa tu o czystym gruzie, który po rozdrobnieniu, może spokojnie posłużyć jako materiał niezbędny podczas budowy.

 

Chcesz zamówić kontener na gruz albo odpady pobudowlane? Skontaktuj się z nami. Nasza firma ma duży wybór pojemników przystosowanych do transportu odpadów tego rodzaju. Zatrudniamy też fachowców, którzy sprawnie dostarczają kontenery i odbierają je od klientów. Świadczymy usługę wywóz odpadów budowlanych sprawnie i profesjonalnie, zawsze w rozsądnej cenie. Pomagamy klientom w wyborze optymalnego kontenera i podpowiadamy, który z nich, do jakich odpadów warto wybrać. Poza kontenerami mamy również worki Big-Bag.