Czy gruz zawsze jest odpadem?

Remont dowolnej nieruchomości przyczynia się do produkcji dużych ilości odpadów. Osoby, które je przeprowadzają, często korzystają z usług firm oferujących wywóz gruzu oraz odpadów komunalnych. Czy gruz też należy traktować jako odpad? Już we wstępie warto podkreślić, że może on być cennym materiałem budowlanym.

Czysty gruz a zmieszane odpady budowlane

Czysty gruz budowlany to zupełnie czysta ziemia pozbawiona korzeni i trawy, a także piasek. Zalicza się tu również fragmenty cegieł i betonu, ceramikę oraz porcelanę. Dopuszczalna jest też niewielka ilość tynku.

Zmieszane odpady budowlane to przede wszystkim styropian, opakowania po klejach, złom, drewno, worki, a nawet wykładziny i dywany. Zalicza się tu płyty gipsowo-kartonowe, siatki montażowe, folie malarskie, drewniane elementy, wełnę mineralną, gabaryty oraz tworzywa sztuczne.

Czystego gruzu i zmieszanych odpadów budowlanych można pozbyć się na wiele sposobów. Choć jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych jest wywóz gruzu w kontenerach. Usługa zyskuje coraz większą popularność ze względu na wygodę i profesjonalizm firm, które ją oferują.

Ponowne wykorzystanie czystego gruzu

Gruz w czystej postaci traktuje się, jako materiał budowlany. Nadaje się do ponownego wykorzystania. By jednak spełniał normy jakościowe dotyczące frakcji, musi zostać w odpowiedni sposób rozdrobniony. W punkcie recyklingu gruz umieszcza się w kruszarce, celem rozdrobnienia. Rozdrobniony ma szerokie zastosowanie. Służy głównie do prac związanych z budowaniem infrastruktury drogowej. Wykorzystanie nierozdrobnionego gruzu jest ograniczone. Gruz w rozdrobnionej postaci wykorzystuje się do utwardzania nawierzchni na parkingach, co gwarantuje korzyści podczas opadów deszczu. Rozdrobniony gruz świetnie nadaje się do tworzenia mieszanek i grysów.

Drobny gruz jest stosowany w produkcji betonu, asfaltu i wykładzin. Gruz nawet przy kilkukrotnym wykorzystywaniu nie traci swoich właściwości. Dlatego nie powinno się pozwalać na to, aby ten cenny materiał budowlany zalegał na prywatnych podwórkach, a tym bardziej w przydrożnych rowach i lasach.

Wywozem gruzu zarówno czystego, jak i zmieszanego, zajmują się specjalne firmy. Firmy te oferują kontenery na gruz i pozostałe odpady. Wystarczy zamówić usługę wywozu, by otrzymać pojemnik o odpowiedniej pojemności. Firmy zajmują się legalnym wywozem gruzu oraz innych odpadów budowlanych. Działają legalnie, a to oznacza, że transportują te śmieci budowlane do punktu recyklingu. Tam są one segregowane i odpowiednio przetwarzane. W ten sposób powstaje czysty, rozdrobniony gruz idealny do ponownego wykorzystania.

 

Jeśli jesteś posiadaczem małych lub większych ilości czystego gruzu albo zmieszanych odpadów budowlanych i chcesz jak najszybciej się ich pozbyć, skontaktuj się z nami. Mamy duży wybór kontenerów, które służą do załadunku i transportu tych śmieci. Pomożemy Ci wybrać optymalną wielkość kontenera i dostarczymy Ci go pod wskazany adres, w ustalonym czasie. Nie marnuj odpadów budowlanych, które można ponownie wykorzystać. Bo na terenie rozbiórki gruz jest odpadem, ale na budowie może być niezastąpionym materiałem.