Gruz po remoncie – jak ponownie go wykorzystać?

Gruz powstający w wyniku budowy czy remontu to kłopotliwy odpad. Na pewno nie można wyrzucić go do przydomowego śmietnika. Może więc warto rozważyć ponowne wykorzystanie go? To dobra myśl, choć jest jeszcze jeden sposób, który daje możliwość legalnego pozbycia się gruzu. O tym przeczytasz poniżej.

 

Gruz po remoncie – sposoby legalnego pozbycia się odpadów

Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby na legalne pozbycie się gruzu po remoncie. Bo tylko ta opcja wchodzi w grę, z uwagi na surowe kary za niewłaściwe składowanie odpadów. Co możemy zrobić z gruzem?

  • Wywóz gruzu w kontenerze – istnieje możliwość wynajęcia kontenera i załadunku gruzu. Jego wywozem zajmie się firma, która oferuje wynajem kontenerów oraz wywóz śmieci na zlecenie.
  • Ponowne wykorzystanie gruzu – o tym można by wypowiadać się długo. Temat zasługuje więc na oddzielny akapit.

4 sposoby na wykorzystanie gruzu

Gruz można wykorzystać do ponownego użytku na przykład w okolicach domu, na działce i w ogrodzie.

  1. Gruz można śmiało wykorzystać przy budowie drogi. Doskonale ją utwardzi i wyrówna. Ponadto może przydać się do wykonania ścieżek spacerowych w przydomowym ogrodzie, czy na działce. Warto też zużyć go podczas budowy podjazdu do garażu.
  2. Gruz jest bardzo dobrym materiałem do budowy drenażu, na przykład w tych miejscach, w których woda ścieka z dachu. Gromadzą się tam zazwyczaj duże ilości wody opadowej, co zagraża roślinom. Wystarczy wykopać dół, a następnie zasypać go gruzem, aby uzyskać doskonały drenaż.
  3. Osoby pomysłowe i utalentowane, mogą wykorzystać gruz do stworzenia rozmaitych elementów małej architektury. Budowa pagórków i skarp, a także oczka wodnego połączonego z kaskadą, to tylko niektóre z najciekawszych pomysłów. Ograniczeniem tak naprawdę jest tu wyłącznie wyobraźnia twórcy.
  4. Bez sensu byłoby pozbyć się gruzu po remoncie czy rozbiórce, jeśli planuje się budowę altany albo tarasu. Gruz będzie doskonałym materiałem do tworzenia fundamentów.

 

Co zrobić z resztą gruzu?

Pomimo wykorzystania znacznej części gruzu, często pozostają resztki, których też trzeba się pozbyć. Albo na przykład ktoś nie ma jak tego gruzu spożytkować i chce wyrzucić go w całości. Co wtedy może zrobić? Skorzystać z usługi – wywóz gruzu. Firma dostarczy kontener odpowiedniej wielkości, a gdy będzie już pełny, zabierze i przetransportuje do punktu utylizacji. Kontener na gruz to wygoda i gwarancja zadowolenia pod każdym względem. Co najważniejsze, metoda ta jest legalna. Korzystając z usługi, nie trzeba zamartwiać się co zrobić z gruzem, a następnie jak pozbyć się ewentualnych resztek. Podczas składania zamówienia na pojemnik, trzeba podać niezbędne informacje, na podstawie których doradca będzie mógł pomóc wybrać kontener odpowiedniej wielkości. Współpracując z firmą w powyższym zakresie, można przy okazji pozbyć się również innych odpadów, umieszczając je w dodatkowych kontenerach. Firmy te zabierają nie tylko gruz, ale również: papę, odpady budowlane, stare meble, materiały izolacyjne, a nawet ziemię.