Gruz po wyburzeniu – jak się go pozbyć?

Podczas wyburzania nawet małego budynku, powstają duże ilości gruzu. Usunięcie go z terenu budowy musi odbyć się w sposób przemyślany i przede wszystkim legalny. Każdy już chyba wie, że nie można wyrzucić go do zwykłego śmietnika. Co zatem należy zrobić z gruzem po wyburzeniu? Wyjaśniamy poniżej.

 

Czym właściwie jest gruz?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest gruz. Złe rozumienie tego odpadu powoduje, że wiele osób pozbywa się go w sposób niedozwolony. Gruz powstaje w wyniku prac wyburzeniowych. W jego zakresie znajdują się pokruszone elementy ceglane, betonowe oraz ceramiczne. Odpady te świetnie sprawdzają się jako kruszywo budowlane do budowy wzniesień, skarp, dróg i fundamentów. Jeśli ktoś przewiduje w niedługiej przyszłości tego typu prace, powinien pozostawić gruz do ponownego wykorzystania. Wszelkie pozostałości, jak i cały gruz, jeżeli nie jest potrzebny, należy usunąć z posesji w sposób zgodny z prawem.

 

Kara za wyrzucenie gruzu do śmietnika

Gruz nie jest zwykłym odpadem, który można umieścić w którymś śmietniku przy domu czy bloku. Taki czyn grozi karą w wysokości do 500 zł. Za podrzucanie go, kara może wzrosnąć do kwoty 5000 zł. Mandat od 20 do 5000 zł jest nakładany na osoby, które decydują się na nielegalny wywóz gruzu. Działanie niezgodne z prawem to tylko jeden z wielu powodów, dla których nie powinno się postępować w ten sposób. Nie zapominajmy również o środowisku, o które musimy dbać, przede wszystkim poprzez prawidłową segregację i utylizację odpadów.

Jak pozbyć się gruzu po wyburzeniach?

Wiedząc już, że gruz nie będzie potrzebny, należy wziąć pod uwagę dwie opcje. Jedną z nich, jest samodzielny transport do PSZOK. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przyjmują gruz z wyburzeń. Jednak, by to uczynić, trzeba mieć odpowiedni pojazd i tym samym możliwość transportu do najbliższego punktu. Nierzadko w tym celu trzeba pokonać nawet kilkadziesiąt kilometrów, co powoduje, że ta opcja okazuje się niemożliwa do zrealizowania.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi firmy oferującej profesjonalny odbiór gruzu. Firma po ustaleniu szczegółów dostarcza kontener pod wskazany adres, po czym odbiera zapełniony w umówionym dniu. Cały proces przebiega legalnie i profesjonalnie, co równie ważne, sprawnie i wygodnie. Gruz trafia do punktu utylizacji, a klient otrzymuje fakturę za wykonaną usługę.

Firma oferująca kontener na gruz doradza, jaki pojemnik wybrać. Dlatego przed wykonaniem telefonu do jednej z nich, trzeba na spokojnie zastanowić się, co tak naprawdę będzie do wywiezienia i ile jest tego gruzu.

 

Profesjonalny wywóz gruzu – zalety usługi

Niewątpliwie profesjonalny wywóz gruzu to same zalety. Oto najczęściej wymieniane:

  • Komfort – osoba przeprowadzająca prace wyburzeniowe nie musi zaprzątać sobie myśli gruzem, martwić, w jaki sposób się go pozbyć.
  • Przystępna cena usługi – biorąc pod uwagę konieczność samodzielnego transportu gruzu do PSZOK albo wynajęcie pojazdu, który pomoże w tym zakresie (jeśli ktoś nie posiada własnego samochodu), usługa wywozu gruzu jest atrakcyjna cenowo.
  • Duży wybór kontenerów – KP2 – 2 m3, KP5 – 5 m3, KP7 – 7 m3, KP15 – 15 m3, a nawet worki Big-Bag. To pozwala na wybór optymalnego pojemnika.
  • Legalny wywóz gruzu – firma posiada uprawnienia do wywozu gruzu. W sposób profesjonalny i legalny dostarcza gruz do punktów utylizacji.

 

Jeśli potrzebujesz kontenera na gruz, zapraszamy do nas. Pomożemy Ci wybrać odpowiedni pojemnik, dostarczymy Ci go i odbierzemy, gdy będzie pełny.