Jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja odpadów w domu?
Pomimo iż segregacja śmieci nie jest nowością, wiele osób popełnia masę błędów, umieszczając poszczególne odpady w pojemnikach. Niektórzy mają po prostu lekceważące podejście do tematu. Są jednak osoby, które czynią to przez braki wiedzy na temat prawidłowej segregacji odpadów. Przypomnijmy więc, jak to powinno wyglądać.
Dlaczego segregacja śmieci w domu jest taka ważna?
Mniej odpadów na wysypiskach, to automatycznie mniej szkody dla środowiska. Segregacja umożliwia lepsze wykorzystanie surowców. To też prowadzi do mniejszego zużycia surowców naturalnych i do poprawy warunków życia ludzi, zwierząt i roślin. W ten sposób można zmniejszyć poziom zanieczyszczania powietrza i wód gruntowych. O korzyściach wynikających z prawidłowego segregowania odpadów w zaciszu własnego gospodarstwa, można wypowiadać się długo. Proces ten jest niezwykle istotny.
W jakie kosze trzeba się zaopatrzyć i co do nich wrzucać?
W domach, w których mieszka kilkuosobowa rodzina, zwykle sprawdzają się kosze o pojemności od 20 do 30 litrów. Mniejsze zaleca się singlom. Pojemniki, jakie obowiązkowo muszą znaleźć się w każdym gospodarstwie to: niebieski, zielony, żółty, brązowy, czarny.
Do niebieskiego pojemnika należy wrzucać: opakowania papierowe i tekturowe, makulaturę, kartony, zeszyty, papier biurowy oraz gazety. Nie wolno wyrzucać: pieluch, chusteczek, kartonów po mleku i sokach, tłustych opakowań po pizzy, brudnej oraz mokrej makulatury.
Do zielonego pojemnika należy wrzucać: szklane butelki bez nakrętek, słoiki, szklane butelki po kosmetykach. Nie wolno wrzucać: reklamówek, szkła okiennego i szyb samochodowych, porcelany, kryształów, żyrandoli, żarówek, naczyń szklanych, luster.
Do żółtego pojemnika należy wrzucać: czyste folie, kartony po mleku i sokach, nakrętki plastikowe, opakowania po jogurtach, butelki plastikowe, opakowania metalowe, puszki po napojach. Nie wolno wrzucać: opakowań po aerozolach, tłustych opakowań, pieluch i chusteczek, naczyń jednorazowych, ubrań, opakowań z tekstyliów.
Do brązowego pojemnika należy wrzucać: kuchenne resztki roślinne, obierki, skórki od warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, trawę, liści, drobne gałęzie. Nie wolno wrzucać: zwierzęcych resztek kuchennych, skorupek od jajek, odpadów zmieszanych, kości, drewna, popiołu, żwiru, kamieni.
Do czarnego pojemnika należy wrzucać: zwierzęce odpady kuchenne, resztki mięsa, kości, skóry, skorupki od jajek, pieluchy jednorazowe, zanieczyszczony papier, ceramikę, tekstylia, popiół, żarówki żarnikowe. Nie wolno wrzucać: baterii, pozostałych żarówek i świetlówek, lamp neonowych, farb, resztek lakierów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Pojemniki w poszczególnych kolorach umożliwiają prawidłową segregację odpadów produkowanych w gospodarstwie domowym. W poszczególnych dniach przyjeżdża firma, która zajmuje się wywozem zgromadzonych śmieci.
Co zrobić z pozostałymi odpadami?
W każdym domu przynajmniej raz na jakiś czas, produkowane są również śmieci innego rodzaju. Takie, których nie można umieścić ani w koszu zielonym, niebieski, żółtym, ani też brązowym czy czarnym. Jak wobec tego w legalny sposób pozbyć się takich odpadów jak gruz, gabaryty, czy baterie? Baterie należy umieszczać w specjalnych przeznaczonych do tego pojemnikach, znajdujących się najczęściej w sklepach. Jeśli zaś chodzi o gruz czysty i zmieszany oraz pozostałe odpady jak na przykład te wielkogabarytowe, można przekazać je do specjalnego punktu. Przetransportować na własną rękę albo skorzystać z usług firm, które świadczą usługę – wywóz śmieci. Podstawiają kontener na gruz albo inne odpady, a po załadowaniu przez klienta, odbierają go i przewożą do specjalnego punktu, w którym są poddawane recyklingowi. Takie firmy mają niezbędne uprawnienia, dzięki czemu cały proces pozbywania się odpadów przebiega legalnie.
Legalnie działa również nasza firma. Dlatego, jeśli potrzebujesz kontenera na jakiekolwiek odpady, skontaktuj się z nami. Mamy pojemniki o pojemności: 2m3, 5m3, 7m3 i 15m3, a do tego również worki Big-Bag, które świetnie sprawdzają się przy niewielkiej ilości gruzu czy innych śmieci. Zachęcamy do kontaktu, podczas którego ustalimy niezbędne szczegóły i pomożemy wybrać optymalny rozmiar kontenera.