Jakich śmieci nie wrzucać do pojemnika na odpady komunalne?

Pojemniki na odpady komunalne służą do gromadzenia butelek szklanych i plastikowych, słoików, papieru, opakowań po gotowej żywności, folii, puszek po konserwach, kartonów po sokach, resztek warzywnych i owocowych itd. Oczywiście nie należy wszystkich śmieci wrzucać do jednego pojemnika. Po to są kosze w różnych kolorach, aby do każdego z nich umieszczać odpowiednie odpady, celem ich segregacji. Czego zatem w ogóle nie można wrzucać do żadnego z tych koszy?

Akumulatorów i baterii

Baterii ani też akumulatorów nie wolno wrzucać do żadnego z pojemników na odpady komunalne. Zawierają metale ciężkie, rtęć i ołów. Nawet niewielka ich ilość może szkodzić organizmowi. Tego rodzaju odpady należy wrzucać do specjalnych pojemników. Te najczęściej znajdują się w sklepach. Można też akumulatory i baterie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Żarówek energooszczędnych i świetlówek

Ponieważ żarówki energooszczędne i świetlówki zawierają rtęć, nie mogą być wyrzucane do kosza na odpady komunalne. Można zanieść je do sklepu, w którym są sprzedawane. Choć w wielu miejscowościach są też punkty, w których zostawia się tego typu odpady.

Gruzu i odpadów poremontowych

Podczas remontu gromadzone są rozmaite odpady, w tym gruz, płyty gipsowe, stare płytki oraz inne zużyte materiały. Tych śmieci również nie można wyrzucać do koszy na odpady komunalne. Żeby się ich pozbyć, trzeba wynająć kontener. Firma oferująca wywóz gruzu oraz innych odpadów, w tym wywóz śmieci poremontowych, dostarcza kontener o odpowiedniej pojemności, a następnie transportuje go do właściwego punktu. Część odpadów trafia do recyklingu, pozostałości na wysypisko. Wszystko przebiega legalnie i sprawnie, co gwarantuje pozbycie się kłopotliwych odpadów bez minimalnego ryzyka.

Leków

Leki, nawet te przeterminowane, które uchodzą za nieskuteczne ze względu na utratę terminu przydatności, mogą wykazywać aktywność biologiczną. Znajdujące się w nich substancje mogą wywoływać skażenie gleby i wód gruntowych. Niepotrzebne i przeterminowane leki należy oddać do apteki. Jeśli któraś z nich nie przyjmuje ich, na pewno podpowie, komu można je przekazać.

Sprzętu AGD i RTV

Wbrew pozorom nawet sprzęt AGD i RTV uwalnia związki chemiczne, które są zagrożeniem dla środowiska. Nie wolno wyrzucać tych urządzeń do pojemników na śmieci komunalne. Zużyty sprzęt można oddać do sklepu, przy okazji zakupu nowego. Poza tym raz na jakiś czas specjalne firmy ogłaszają zbiórkę elektrośmieci w określonych punktach. Warto korzystać z takich opcji.

Jak widać, są odpady, których pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do pojemników na śmieci komunalne. Nie chodzi tu tylko o to, że gdy zostaną wykryte, sprawca zostanie ukarany. Należy pamiętać, że gdy śmieci trafiają w nieodpowiednie miejsce, będą szkodzić środowisku, a więc i nam, ludziom. Jeśli masz zalegający gruz albo inne odpady poremontowe, skontaktuj się z nami. Dostarczymy Ci kontener na śmieci dopasowany do Twoich potrzeb i za rozsądne pieniądze zawieziemy do właściwego punktu.