Jakie są najlepsze rozwiązania dla przedsiębiorstw, które chcą wywozić duże ilości gruzu?

Tylko niewielkie ilości gruzu można wywozić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jeśli więc ktoś zgromadził większą ilość tych odpadów, musi rozejrzeć się za innymi metodami. Chodzi tu głównie o przedsiębiorstwa. Jakie są zatem najlepsze rozwiązania na pozbycie się gruzu w dużych ilościach?

Kto produkuje duże ilości gruzu?

Zacznijmy od tego, kto w ogóle produkuje duże ilości gruzu, jakich nie jest w stanie przyjąć nawet PSZOK. Otóż są to najczęściej przedsiębiorstwa budowlane, które specjalizują się w świadczeniu usług remontowo-budowlanych. W ramach swojej działalności nie tylko budują i remontują, ale też wyburzają. W związku z tym sytuacji, w których produkują gruz czysty i zmieszany w dużych ilościach, jest wiele.

Firmy te nierzadko działają w kilku miejscach naraz. Pracują na wielu budowach i na każdej z nich gromadzą duże ilości gruzu. Jednak tylko nieliczne, przeważnie te, które dopiero zaczynają działalność w tej branży, nie orientują się, co zrobić ze zgromadzonym gruzem. Przedsiębiorstwa budowlane z wieloletnim stażem, doskonale wiedzą, jakie są metody pozbywania się dużych ilości gruzu. O szczegółach dowiesz się z poniższego akapitu.

 

Wywóz gruzu w dużych ilościach – metody

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się gruzu z miejsca budowy, remontu, czy wyburzania. Wybór należy do każdego z osobna, ale wiadomo, że wybrana opcja powinna być najekonomiczniejsza i najwygodniejsza dla przedsiębiorstwa, która ten gruz posiada. Poniżej krótkie przedstawienie każdego z tych sposobów.

Wywóz gruzu na własną rękę

Na rynku działają firmy, które zajmują się utylizacją gruzu. To do nich można dostarczać gruz zmieszany oraz czysty. By jednak było to możliwe, trzeba mieć odpowiedni transport. Jak to w przypadku dużych firm budowlanych, o pojazd nadający się do tego celu, nietrudno. Większy problem mają małe firmy, które nie dysponują takimi samochodami. Poza tym nie zawsze pojazdy te stoją bezczynnie, a stopniowe zapełnianie ich gruzem powstającym w efekcie przebiegu poszczególnych prac, często jest niemożliwe. Przestój w pracy może być zbyt kosztowny dla danego przedsiębiorstwa. Skoro więc można, należy go unikać.

Można skorzystać z usług firm transportowych, które posiadają pojazdy nadające się do wywozu gruzu oraz innych odpadów. Jednak w tej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że koszt usługi będzie bardzo wysoki. Samo to, że samochód musi być załadowany natychmiast, nieco utrudnia przebieg prac. Kierowca czeka, a więc do kosztu usługi należy doliczyć między innymi jego wynagrodzenie. Sposób nie jest do końca atrakcyjny, dlatego wiele firm szuka innych metod pozbywania się gruzu. Na szczęście takie istnieją.

Kontener na gruz

Jednym z polecanych sposobów umożliwiających pozbycie się gruzu z terenu budowy, niezależnie od ilości, jest wywóz gruzu w kontenerze. Usługę tę oferuje wiele firm zajmujących się nie tylko dosłownie wywozem gruzu, ale też innych odpadów. Firma ta podstawia kontener na gruz o oczekiwanej pojemności i zabiera już zapełniony, w ustalonym terminie. W razie konieczności może podstawić kolejny, a nawet zabrać go szybciej lub później, gdy klient wyrazi taką chęć i tym samym prośbę. Doradca pomaga klientom wybrać odpowiedni kontener, tak by ten nie przepłacał, ładując niewielką ilość gruzu do przesadnie dużego pojemnika. Decydując się na tę usługę, warto dobrze przedstawić swoje oczekiwania, dzięki czemu przedstawicielowi firmy łatwiej będzie dopasować kontener do tych potrzeb.

Wywóz gruzu w kontenerach to praktycznie same zalety. Warto wymienić najważniejsze:

  • Wygoda – firma podstawia kontener w umówiony dzień i na określony czas. To zapewnia swobodę pracy, ponieważ można zapełniać pojemnik w swoim tempie.

  • Oszczędność czasu i brak zmartwień – nie trzeba wywozić gruzu na własną rękę, martwić się, czy odpady te trafią do punktu utylizacji i zostaną zagospodarowane w legalny sposób. Firma posiada odpowiednie uprawnienia i zezwolenia, dzięki czemu działa profesjonalnie i legalnie.

  • Dopasowanie do potrzeb – firmy oferujące kontenery na gruz posiadają pojemniki o różnej pojemności. Od 1,7 m3 do nawet 40 m3, choć w przypadku gruzu, zaleca się wybór tych w granicach 15 m3 maksymalnie. To ze względu na ciężar pojemnika jak i samego gruzu. Doradca pomaga w wyborze optymalnej pojemności kontenera, co gwarantuje też niemałe oszczędności.

  • Profesjonalizm – firma, pozbywając się odpadów budowlanych, dokładnie gruzu, bo o nim mówimy w tym artykule, otrzymuje od kierowcy dokument świadczący o legalnym usunięciu tych odpadów. Dowód ten zaoszczędzi kłopotów.

  • Dbałość o środowisko – wynajmując pojemnik na gruz zwany kontenerem, można korzystnie wpłynąć na środowisko naturalne. Chodzi o to, że postępując w ten sposób, gruz trafia do właściwego miejsca, punktu utylizacji. Nie zalega na placu budowy, nie ląduje w przydrożnym rowie, w lesie, ani też na innych nielegalnych wysypiskach. Firma, która oferuje wynajem kontenerów na gruz, jest wiarygodna i rzetelna.

  • Oszczędność pieniędzy – kontener jest zdecydowanie tańszy, niż przykładowo sama usługa transportowa. Wypożyczenie kontenera jest również tańsze od samodzielnego wywozu gruzu własnym pojazdem. W cenie wynajmu kontenera jest także koszt utylizacji. Najważniejsze jednak jest to, że nie trzeba zamartwiać się tym, jak ostatecznie się tego gruzu pozbyć. Usługa jest warta każdych pieniędzy.

Przedsiębiorstwo budowlane, które cały czas pracuje na jakiejś budowie, a nierzadko na kilku budowach naraz, może nawiązać stałą współpracę z firmą oferującą kontenery. Ma szansę na współpracę na bardzo korzystnych warunkach. Stała współpraca wiąże się z regularnym wypożyczaniem kontenerów różnej wielkości. Nierzadko z nieustającym podstawianiem nowych pojemników i zabieraniem już zapełnionych. To wpływa na niższy koszt usługi. Zresztą najlepiej skontaktować się z przedstawicielem firmy i ustalić niezbędne szczegóły. Każdy ma inne oczekiwania i potrzeby, a to z kolei wpływa nie tylko na koszt, ale też sam zakres usługi.

 

Podsumowując, choć metod pozbywania się dużych ilości gruzu przez przedsiębiorstwa jest wiele, to jednak kontener na gruz wydaje się być najlepszą opcją. Można zamówić go w każdej chwili i zlecić wywóz gruzu w dowolnym momencie. Usługa nie jest przesadnie droga, a wygoda, jaka z tego wynika, motywuje do korzystania z danej opcji.