Konsekwencje nielegalnego wywozu gruzu

Rozbiórka, budowa domu, remont mieszkania – wszystko to są czynności, w ramach których produkuje się duże ilości odpadów, w tym gruzu. Niektóre z nich powinny trafić do recyklingu, inne do utylizacji. Nieprawidłowe gospodarowanie odpadami budowlanymi, w tym nielegalny wywóz gruzu skutkuje ryzykiem poniesienia surowej kary.

Niewiedza czy świadome działanie – dlaczego nie wszyscy stosują się do przepisów?

Na zalegające odpady budowlane możemy natknąć się właściwie w wielu miejscach. Jeżeli ktoś wyrzucił gruz do kontenera na odpady zmieszane zlokalizowanego w altanie śmietnikowej, można podejrzewać, że nie wiedział. Jeśli natomiast odpady te zalegają w przydrożnym rowie, na polu, w parku, w lesie, możemy być praktycznie pewni, że osoba, która to uczyniła, wyrzuciła je świadomie. Każda z tych sytuacji zgodnie z prawem podlega karze.

Nielegalne wyrzucanie gruzu – konsekwencje

Osoba, która wyrzuciła gruz do śmietnika komunalnego, może zostać ukarana przez spółdzielnię mieszkaniową. O ile dotrze do tego, kto to zrobił. Bezkarni nie pozostaną również ci, którzy pozostawili gruz poza aglomeracjami miejskimi i wiejskimi, czyli w polu czy lesie. W przypadku tych osób zastosowany zostanie kodeks wykroczeń.

Nielegalny wywóz odpadów budowlanych regulowany jest przez art. 162. kw. W związku z jego treścią oprócz grzywny w wysokości do 5000 zł, sprawcy może grozić 30-dniowy areszt. O konsekwencjach wyrzucania gruzu w niedozwolonych miejscach „mówi” również art. 183. kw. Zgodnie z nim sprawcy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku nieumyślnego czynu, kara pozbawienia wolności ulega skróceniu do 2 lat.

Legalny wywóz gruzu – jak się tym zająć?

Planując rozbiórkę, remont, czy budowę i mając świadomość, iż podczas tych prac powstanie gruz wraz z innymi odpadami budowlanymi, należy zorientować się, w jaki sposób będzie można pozbyć się tych śmieci. Legalny wywóz gruzu i innych zużytych materiałów budowlanych oferują specjalne firmy. Podstawiają kontener na odpady budowlane, a jeśli trzeba, kontener na papę, czysty gruz, zmieszane odpady poremontowe itd., celem umożliwiania segregacji.

Firmy te pozyskane w ten sposób odpady transportują do punktu recyklingu lub utylizacji, zależnie od tego, co dokładnie jest do wywiezienia. Działają legalnie i profesjonalnie. Mają duży wybór kontenerów, zatrudniają wykwalifikowanych ludzi. Ci obsługują specjalistyczny sprzęt, który ułatwia i usprawnia proces załadunku kontenera i transportu. Bez względu na koszt usługi, skorzystanie z niej opłaca się bardziej, niż wyrzucenie gruzu tam, gdzie jest to zakazane lub długotrwałe przechowywanie go na prywatnej posesji.

Takie usługi oferuje również nasza firma. Mamy kontenery o różnej pojemności (KP2 – 2m3, KP5 – 5 m3, KP7 – 7 m3, KP15 – 15m3 oraz worki Big-Bag). To idealne pojemniki do transportu gruzu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać optymalną wielkość. Zabierzemy od Ciebie każdą ilość gruzu i dostarczymy go do odpowiednich punktów. Działamy legalnie, profesjonalnie i szybko! Pierwszy kontener na gruz możesz otrzymać jeszcze dziś! Tylko złóż zamówienie.