Kontener na gruz a kontener na śmieci – czym różnią się te pojemniki?

Zarówno gruz, jak i śmieci innego rodzaju można gromadzić i wywozić w kontenerach. Eksperci jednak podpowiadają, że do każdych z tych odpadów wykorzystuje się inne pojemniki, choć zwykle występują pod tą samą nazwą. Czym wobec tego różni się kontener na gruz od kontenera na śmieci i na odwrót?

Kontener na gruz – czym się charakteryzuje?

Kontener na gruz powinien wyróżniać się wysoką wytrzymałością mechaniczną. To z uwagi na ciężar odpadów, jakie będą w nim gromadzone. Pojemniki do tego celu są wykonane z blachy stalowej. Kontenery na odpady poremontowe są wzmocnione specjalnymi kształtownikami. W dodatku są przystosowane do przewozu przy użyciu specjalistycznych pojazdów, dzięki czemu nie trzeba przeładowywać zawartości, co mogłoby tylko wydłużyć czas pracy i skomplikować cały proces. W tym przypadku sprawdzają się kontenery o pojemności do 15 m3, ponieważ większe, są znacznie cięższe, a z uwagi na sam załadunek, który też waży bardzo dużo, ich transport byłby mocno utrudniony.

 

Kontener na śmieci – charakterystyka

Wywóz śmieci w porównaniu do wywozu gruzu jest znacznie łatwiejszy. Odpady te są przede wszystkim lżejsze. To daje możliwość wyboru kontenera o dowolnej pojemności. Kontenery na śmieci charakteryzują się niższą wytrzymałością mechaniczną. Ponadto są znacznie lżejsze i łatwiejsze w transporcie. W tym przypadku poza kontenerem z powodzeniem sprawdzi się również worek Big-Bag.

 

Kontener na gruz a kontener na śmieci – różnice

Kontener na gruz a kontener na śmieci różni się:

  • pojemnością,
  • wytrzymałością,
  • materiałem.

Dlaczego dobór właściwego kontenera jest tak ważny? Ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo transportu odpadów i samego ich przechowywania w trakcie zapełniania pojemnika. Na przykład kontenery na śmieci z uwagi na ich wykonanie nie nadają się do transportu gruzu, co wynika nie tylko z obowiązujących przepisów, ale również z konieczności ograniczania wpływu tych odpadów na środowisko. Od dobrze dobranego kontenera zależy wygoda załadunku, transportu i rozładunku. Wybierając kontener o pojemności przeszło 15 m3 i wypełniając go gruzem, może okazać się niemożliwy do transportu. To ze względu na jego wagę. Z drugiej strony worek Big-Bag, który wystarczyłby do transportu śmieci, będzie nieodpowiedni do przewozu ciężkiego gruzu. Wybór kontenera do konkretnego rodzaju odpadu przekłada się również na oszczędności. Bez sensu jest inwestować w drogi, wytrzymały kontener, kiedy do przewozu drobnych śmieci wystarczy np. mniejszy albo wspomniany wcześniej worek.

 

Chcąc złożyć zamówienie na kontener, trzeba ustalić kilka szczegółów i przedstawić konkrety przedstawicielowi firmy. To pozwoli dobrać odpowiedni pojemnik. Taki, dzięki któremu załadunek i transport będzie przebiegał profesjonalnie, sprawnie, wygodnie i bezpiecznie. Jeśli nie wiesz, jaki kontener będzie odpowiednim do przewozu gruzu albo innych śmieci, skontaktuj się z nami. Mamy ogromne doświadczenie w tej branży i doskonale znamy kontenery, które proponujemy naszym klientom. Pomożemy wybrać jeden z nich.