Odpady budowlane – jak prawidłowo je segregować?

Odpady budowlane to dość kłopotliwe śmieci z uwagi na to, że PSZOK ich nie odbierze, nie nadają się do umieszczenia w przydomowych śmietnikach, a ze względu na ich formę, samodzielny transport nieprzystosowanym pojazdem jest po prostu niemożliwy. Z problemem tym zmagają się osoby prywatne, a także firmy remontowo-budowlane. Jaki jest na to sposób?

 

Wywóz odpadów budowlanych– usługi profesjonalnych firm

W składowaniu odpadów budowlanych, jak i w ogóle jakichkolwiek innych śmieci, bardzo ważna jest prawidłowa ich segregacja. Na pewno nie można wszystkich wymieszać w jednym pojemniku. Odpady te muszą też trafić do punktu utylizacji. By było to możliwe, trzeba mieć czym i w czym je tam przetransportować. Z pomocą śpieszą firmy, które oferują profesjonalny wywóz odpadów. Działają w pełni legalnie, co jest dodatkowym plusem.

Kontenery na odpady z budowy

Firma zajmująca się wywozem śmieci, dostarcza kontener, który ma służyć do załadunku wszystkich niechcianych odpadów. Pojemnik ten nie zawsze jest taki sam, z uwagi na to, że każdy klient ma w tym zakresie inne potrzeby (ilość odpadów, rodzaj odpadów, czas potrzebny na załadunek). Na tej podstawie doradca pomaga wybrać odpowiedni pojemnik. Poszczególne rodzaje odpadów należy umieszczać do oddzielnych kontenerów. Oto podpowiedź, jak je segregować:

 

Kontener na gruz

W kontenerze na gruz można umieścić czysty gruz, zmieszany i zanieczyszczony. Pozostałości po kuciu ścian, płytek i elewacji. Do tego celu wykorzystuje się kontenery o pojemności od 2 m3 do 16 m3.

Kontener na drewno

Odpady drewniane produkowane są w wyniku budowy i renowacji niewielkich domków letniskowych. Zależnie od ich ilości, do celu wywozu można wykorzystać kontenery o podobnej pojemności, jak powyżej. Wszystko zależy od tego, jaką wielkość mają odpady, a także, jak dużo ich jest.

Kontener na tworzywa sztuczne

Podczas generalnego remontu może powstać bardzo dużo odpadów wykonanych z tworzywa sztucznego. Zależnie od tego, co to tak naprawdę jest, do wywozu może posłużyć nawet pojemnik o pojemności 36 m3.

Kontener na szkło

W kontenerze na szkło można gromadzić okna, a także pozostałości po kabinach prysznicowych i rozmaite elementy wyposażenia mieszkania. Zazwyczaj nie ma ich na tyle dużo, by była potrzeba zamówienia kontenera o największej możliwej pojemności. Jednak takie szczegóły najlepiej ustalać z doradcą.

 

Podczas prac remontowo-budowlanych, produkowane są również odpady innego rodzaju. Mowa tu chociażby o odpadach wielkogabarytowych, jak stare bezużyteczne meble oraz pozostałości po meblach. Na przykład w przypadku remontu dachu na budynku jednorodzinnym, nierzadko odpadem jest również azbest. Chcąc się go pozbyć, trzeba koniecznie poinformować o tym firmę, która będzie dostarczać kontener. Wynika to z obowiązującej odgórnej procedury pozbywania się tego rodzaju odpadów. Wśród śmieci powstających na terenie remontu czy budowy, znajdują się także: materiały ceramiczne, miedź, aluminium, materiały izolacyjne, a nawet ziemia. Wszystko to może zostać wywiezione przez firmę, ale wymaga wcześniejszego ustalenia szczegółów odbioru tych odpadów.

 

Jak przebiega wywóz odpadów z budowy?

Zacznijmy od tego, że wywóz odpadów budowlanych w kontenerach to bardzo rozsądne rozwiązanie. Przede wszystkim profesjonalne, sprawne i legalne. Nikt nie musi zaprzątać sobie myśli do czego zgromadzić śmieci i czym przetransportować je do… No właśnie, gdzie? Wiele firm i osób prywatnych nie ma pojęcia, gdzie legalnie wywieźć odpady. Dlatego firma, która zajmuje się tym w ramach prowadzonej działalności, to najlepsza opcja ze wszystkich możliwych.

A cały proces wywozu odpadów po budowie przebiega bardzo sprawnie i rzetelnie. Wystarczy wykonać jeden telefon do firmy, by otrzymać wszystkie niezbędne wskazówki. Doradca pomoże wybrać kontener odpowiedniego rodzaju i odpowiedniej wielkości. Ekipa dostarczy go pod wskazany adres, a po zapełnieniu odbierze. Jeśli będzie taka potrzeba, zapełniony zastąpi kolejnym pojemnikiem, do dalszego składowania odpadów. Firma posiada przystosowane pojazdy, dlatego jeśli klient zapełni kontener zgodnie z ustaleniami, bez problemu go załaduje i przetransportuje do punktu utylizacji. Bo tam właśnie trafiają wszystkie śmieci, prawidłowo posegregowane i rozdzielone na poszczególne pojemniki.