Odpady budowlane – co się z nimi dzieje, gdzie trafiają?
Podczas remontu, rozbiórki, a nawet budowy, powstają rozmaite odpady budowlane. Wśród nich znajdują się ziemia, beton, cegły, styropian, płytki ceramiczne, czy tynk. Niektóre z nich można wykorzystać ponownie. Inne odpady muszą być odebrane przez specjalną firmę. Ostatecznie powinny trafić do recyklingu.
Odpady budowlane do ponownego wykorzystania
Na terenie remontu czy budowy mogą pojawiać się rozmaite odpady, również te nadające się do ponownego wykorzystania. Świetnym przykładem jest czysty gruz, w tym beton i cegły. By jednak móc to zrobić, trzeba te odpady poddać recyklingowi. Odpowiednie maszyny jak przesiewacze, są w stanie skutecznie oczyścić gruz, a kruszarki, rozdrobnić go. Średnica tak powstałego kruszywa jest zwykle większa niż 1 mm. Tak powstałe kruszywo budowlane, firmy wykorzystują do utwardzania gruntu, produkcji mieszanek betonowych, a także do wzmacniania fundamentów. Materiał ten nadaje się do różnego rodzaju konstrukcji, drenażu i tworzenia nawierzchni kortów tenisowych. Kruszywo jest częścią mieszanki asfaltu, a nawet jest wykorzystywane do budowy wałów przeciwpowodziowych.
Dlatego robiąc remont mieszkania czy domu, warto zamówić kontener na gruz i zgromadzić w nim wszystkie odpady. Jeszcze komuś mogą się przydać. Poza tym to jeden z niewielu legalnych sposobów na pozbycie się niepotrzebnych odpadów budowlanych.
Jakie inne odpady budowlane nadają się do recyklingu?
W czasie prac remontowo-budowlanych powstają jeszcze inne odpady. Takie jak na przykład drewno. Chodzi tu o belki, deski po szalunkach, a także elementy stolarki okiennej i pokrycie dachów. Odpady drewniane nadają się do recyklingu, w ramach którego mogą powstać chociażby płyty wiórowe. Przydadzą się również w przemyśle energetycznym i sprawdzą się jako biomasa.
W odpadach budowlanych poza czystym gruzem i drewnem jest jeszcze złom. Są to na przykład pręty zbrojeniowe, przewody elektryczne czy elementy konstrukcji. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób je rozdzielić na stal, żeliwo i metale kolorowe. Te elementy też można poddać recyklingowi. Proces nie jest prosty, ale przy użyciu odpowiednich maszyn, istnieje możliwość oczyszczenia ich i przetopienia.
Jak i gdzie składować odpady budowlane?
Jak już była mowa powyżej, chcąc pozbyć się wszelkich odpadów budowlanych, najlepiej zamówić kontener. Należy tylko określić, co zamierza się do niego ładować. Firma dostarczy pojemnik w odpowiednim rozmiarze, w ustalonym terminie. Tak zebrane odpady trafią do punktu recyklingu. Zostaną tam poprawnie posegregowane, a następnie przetworzone. Wszystko profesjonalnie, sprawnie i przede wszystkim legalnie. Kontener na odpady budowlane to pojemnik, który można otrzymać nawet tego samego dnia po złożeniu zamówienia. Jest to więc wygodny sposób na szybkie pozbycie się wszelkich odpadów, nie ponosząc z tego tytułu jakoś specjalnie wysokich kosztów.
Wywóz odpadów budowlanych w kontenerach to dziś najczęściej wybierany sposób na pozbycie się tych zanieczyszczeń. Tę usługę oferuje również nasza firma. Jeśli potrzebujesz pojemnego kontenera, zadzwoń, napisz, zajrzyj do biura osobiście. Dostarczymy Ci go w ustalonym terminie.