Odpady problemowe – czym są i jak się ich pozbyć?

Odpadami problemowymi zwykło się nazywać wszystkie te śmieci, których nie można umieścić w przydomowych koszach. To ze względu na ich skład, rozmiar czy ilość. Często tą samą nazwą określa się odpady, które stanowią duże zagrożenie dla środowiska. Na szczęście istnieje co najmniej jeden sposób, na pozbycie się odpadów problemowych. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Czym są odpady problemowe?

Odpady problemowe to na przykład meble, zarówno w całości, jak i po demontażu. Ponadto zalicza się do nich dywany, rowery i wózki. Odpadem tego rodzaju nazywa się także zużyte i uszkodzone sprzęty elektroniczne – kuchenki, pralki, zmywarki, odkurzacze, żelazka, telewizory, smartfony, komputery itd. Coraz częściej w tej kategorii śmieci znajdują się zużyte opony rowerowe i samochodowe. Gdyby była konieczność wyliczenia wszystkich odpadów określanych tą nazwą, ich lista znacznie by się wydłużyła. Tak jak była mowa we wstępie, do odpadów problemowych zaliczamy te śmieci, których nie można umieścić w przydomowych koszach.

Jak pozbyć się odpadów problemowych?

Istnieją różne metody pozbywania się odpadów problemowych. Oto i one:

  • Można na przykład złożyć je w miejscu do tego wyznaczonym, skąd specjalne firmy odbiorą je i przetransportują do odpowiednich punktów utylizacji. Na terenach gdzie znajdują się blokowiska, najczęściej takie punkty znajdują się w okolicach altan śmietnikowych. Tam często składowane są stare meble. Nie jest to jednak dobry pomysł chociażby z uwagi na to, że śmieci te psują estetykę, a nierzadko też długo oczekują na uprzątnięcie.

  • Czasem dużo lepiej, a na pewno czyściej, jest samodzielnie przetransportować odpady do PSZOK. Trzeba tylko mieć odpowiedni transport. Należy też wcześniej sprawdzić, czy są jakieś ograniczenia w ilości dostarczanych śmieci.

  • Warto skorzystać z pomocy firm zajmujących się wywozem śmieci. Firmy te dostarczają kontenery na odpady, które po zapełnieniu, transportują do wyznaczonego punktu. Wszystko przebiega legalnie, a dla zlecającego tę usługę, wygodnie. Nie musi przejmować się ilością, sposobem transportu itd. Ważne jest jedynie, aby zamawiając wywóz odpadów problemowych, dobrze ustalić szczegóły. Poinformować firmę o rodzaju odpadów, a także o ich ilości. Dostarczy kontener odpowiedniej wielkości. Usługa nie jest kosztowna, a pozbyć się można dosłownie wszystkiego, po wcześniejszym ustaleniu.

 

Mając stertę starych mebli albo na przykład odpady po remoncie czy budowie, warto zamówić kontener na gruz czy inne śmieci i w ten sposób pozbyć się ich. Firmy te działają bardzo sprawnie. Kontener mogą podstawić nawet w dniu złożenia zamówienia usługi, a jeśli jest taka potrzeba, nawet tego samego dnia zabrać. Wszystkie szczegóły ustalane są indywidualnie.